Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (Starostové a nezávislí); Foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (Starostové a nezávislí); Foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Domácí

PIRÁTI A STAROSTOVÉ požadují názorovou shodu po podřízených

Piráti a Starostové požadují tam, kde už vládnou, aby se přijímali do městských firem jen lidé, kteří vykazují „názorovou shodu s programem koalice Piráti a Starostové“. Zjistil to deník Lidovky (viz ZDE).

Šanci mají jen loajální uchazeči

Koalice Pirátů a Starostů vládnoucí v Olomouckém kraji vypsala výběrové řízení pro orgány řídící krajské nemocnice. Jedním z kritérií je znalost programu stran. V požadavcích na předsedu a člena představenstva organizace nakládající s veřejnými penězi vyžadují strany „názorovou shodu s programem koalice Piráti a Starostové“. Celé znění „výběrka“ vyvěsili Piráti na své stranické fórum, odkaz se ale objevil i na facebookovém profilu zmíněné koalice:

Zastupitelský klub koalice Piráti a Starostové vyhlašuje výběrové řízení na tyto pozice:??▶️Předseda představenstva…

Zveřejnil(a) Piráti Olomoucký kraj dne Úterý 23. února 2021

Přihlásit se prý může každý

Hejtman kraje Josef Suchánek (STAN) v tom ale problém nevidí. Serveru Lidovky.cz řekl, že přihlásit se prý může kdokoliv, bez ohledu na to, zda je člen jedné ze stran či jejich sympatizant. „Když už ho tam ale naše koalice má nominovat, měl by s námi přece jen souznít,“ soudí hejtman. Také předseda Pirátů Ivan Bartoš zvolený postup brání tím, že prý nejde o výběr šéfa nemocnic jako takových, nýbrž jde údajně pouze o obsazení pozice politickým nominantem.

Opozice to kritizuje

Pochopení pro to ale nemá krajský zastupitel a poslanec Milan Feranec z hnutí ANO, které je společně s SPD v Olomouckém kraji v opozici. „Vy jste fakt kouzelní. V lednu tady napíšete, že politické trafiky na kraji nechcete. A už hned v únoru organizuje politická strana výběr lidí do top managementu krajské firmy. Necítíte v tom trošku rozpor? pustil se do debat pod facebookovým příspěvkem.

Zpracoval Rudolf Hruboň