Předsedové STAN a Pirátů Vít Rakušan a Ivan Bartoš; Foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Předsedové STAN a Pirátů Vít Rakušan a Ivan Bartoš; Foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Domácí

PIRÁTI A STAN couvají od podpory prodloužení nouzového stavu

Když komunisté odmítli, že by ve čtvrtek opět odklepli další prodloužení nouzového stavu, začal se premiér Andrej Babiš (ANO) poohlížet po podpoře u ostatních stran. Jako první podali vstřícnou ruku vládě zástupci Pirátů a STAN, k prodloužení se však staví spíše zdráhavě. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Uražená ješitnost

Bartoš a spolu s ním předseda STAN Vít Rakušan jednali v neděli v Průhonicích o možných východiscích z dané situace s premiérem Babišem a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD). Představili tam několik návrhů, které by mohla v pondělí probrat vláda„S politováním jsem sledoval výsledky schůze vlády, většina našich návrhů ani nepadla,“ stěžoval si v úterý novinářům předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Děláme všechno pro to, aby nouzový stav nemusel pokračovat, máme tu návrh pandemického zákona, ale nikam se to neposunulo,“ uvedl dále.

Pandemický zákon je protiústavní

Sám Hamáček uvedl, že by pirátská předloha podle něj narazila zespoda na limity. „Nemůžete běžným zákonem zplnomocňovat vládu, aby omezovala práva daná Ústavou,” sdělil. „Jsme ochotni o tom jednat, jejich návrh jsme četli, ale upozorňujeme na to, že je tam riziko soudního sporu. Vnitro proto přišlo se složitější konstrukcí, která je podle nás ústavně čistá,” uvedl. Doplnil, že debata o prodloužení nouzového stavu bude ve středu pokračovat se stranami, které k tomu zůstaly po odpoledním jednání svolné. „Dvojkoalice je ochotna jednat,” uvedl v podvečer.

Požadavky má i trojkoalice

Své požadavky představila i koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a lidovci). Předně požadovala, aby poslanci projednali ve středu, tedy před čtvrteční schůzí o nouzovém stavu, alespoň v prvním čtení návrh odškodňovacího zákona. Na pořad schůze to však v úterý zařazeno nebylo. Nynější nouzový stav vyprší v neděli 14. února. Žádost o další prodloužení nouzového stavu do 16. března vláda schválila v pondělí. V minulých případech podpořili při prodlužování vládu poslanci KSČM, kteří ji v dolní komoře tolerují. Širší vedení komunistů ale v pátek doporučilo poslancům tentokrát pro prodloužení nehlasovat (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň