Bouřlivá diskuse se rozvinula pod příspěvkem europoslance za Českou pirátskou stranu Mikuláše Peksy na sociální síti. Dotyčný u příležitosti zahájení sčítání lidu navrhl, aby lidé uvedli v dotazníku do kolonky národnost variantu „evropská“.
Důvodem má být solidarita
Proč Peksa navrhl, aby lidé zvolili právě „evropskou“ národnost? Podle něj jde prý o solidaritu. „Solidarita a spolupráce nám vždycky přijde víc než národní sobeckost,“ stojí na obrázku, který přidal k příspěvku. V komentářích dále uvedl, že vlastní národnost si každý určuje podle toho, co je mu nejbližší a s čím se nejvíce ztotožňuje. Jeden správný evropský jazyk neexistuje, dodal.
Ztráta národního cítění
V komentářích k příspěvku se řada lidí vyjádřila, že národnost měnit nehodlá, a to ani na papíře.
„No nevím, z jakého důvodu máme být hrdí na Evropu, když se podívám, do jakého marastu dovedla většinu národů krom těch vyloženě ekonomicky silných… globalizace, ztráta národního cítění a národního bohatství… určitě za mě tedy NE,“ odpověděl rozhodně jeden muž.
„Evropská národnost… tak to jsme se ve škole neučili… a pak už je národnost Asijská, Africká, Severo a Jihoamerická, Australská a Antarktická… hmm, to je škoda a jakým jazykem vlastně mluví ti Evropané?“ ptal se další komentující.
„Evropa není jeden národ, nýbrž 27 suverénních spolupracujících zemí s naprosto různou historií, kulturou i smýšlením. Ač EU podporuji, nesouhlasím s její federalizací či hlubším sjednocováním… Samozřejmě píšu národnost českou, protože jsem se narodil a celý život prožil v Česku,“ prohlásil další muž.
Zpracoval Rudolf Hruboň