Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa; Foto: Uživatelský účet M. Peksy na sociální síti

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa; Foto: Uživatelský účet M. Peksy na sociální síti

Domácí

PIRÁT PEKSA vyzval Čechy ke změně národnosti

Bouřlivá diskuse se rozvinula pod příspěvkem europoslance za Českou pirátskou stranu Mikuláše Peksy na sociální síti. Dotyčný u příležitosti zahájení sčítání lidu navrhl, aby lidé uvedli v dotazníku do kolonky národnost variantu „evropská“.

Důvodem má být solidarita

Proč Peksa navrhl, aby lidé zvolili právě „evropskou“ národnost? Podle něj jde prý o solidaritu. „Solidarita a spolupráce nám vždycky přijde víc než národní sobeckost,“ stojí na obrázku, který přidal k příspěvku. V komentářích dále uvedl, že vlastní národnost si každý určuje podle toho, co je mu nejbližší a s čím se nejvíce ztotožňuje. Jeden správný evropský jazyk neexistuje, dodal.

Národnost? EVROPSKÁ! ?Připojte se s námi ke sčítání lidu a do kolonky národnost uveďte hrdě: EVROPSKÁ! ??

Zveřejnil(a) Mikuláš Peksa dne Pátek 26. března 2021

Ztráta národního cítění

V komentářích k příspěvku se řada lidí vyjádřila, že národnost měnit nehodlá, a to ani na papíře.

„No nevím, z jakého důvodu máme být hrdí na Evropu, když se podívám, do jakého marastu dovedla většinu národů krom těch vyloženě ekonomicky silných… globalizace, ztráta národního cítění a národního bohatství… určitě za mě tedy NE,“ odpověděl rozhodně jeden muž.

Evropská národnost… tak to jsme se ve škole neučili… a pak už je národnost Asijská, Africká, Severo a Jihoamerická, Australská a Antarktická… hmm, to je škoda a jakým jazykem vlastně mluví ti Evropané?“ ptal se další komentující.

Evropa není jeden národ, nýbrž 27 suverénních spolupracujících zemí s naprosto různou historií, kulturou i smýšlením. Ač EU podporuji, nesouhlasím s její federalizací či hlubším sjednocováním… Samozřejmě píšu národnost českou, protože jsem se narodil a celý život prožil v Česku,“ prohlásil další muž.

Zpracoval Rudolf Hruboň