Vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

PFIZER omezuje dodávky vakcíny do Evropy. Maďarsko je nakoupí v Číně

Americká farmaceutická firma Pfizer oznámila, že údajně dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci COVID-19 do Evropy, zatímco bude prý pracovat na zvýšení výrobní kapacity. EU již povolila Maďarsku nákup vakcíny v Číně.

EU uklidňuje, Blatný je znepokojen

Šéfka komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že objem nasmlouvaný pro první čtvrtletí prý firma doručí ve slíbeném období. Naopak český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že ho zpráva o omezení dodávek znepokojila. „Já jsem tu zprávu obdržel během dnešního odpoledne a musím říct, že mě velmi znepokojila, a z mého pohledu je to něco, co jednoznačně jde za společností Pfizer, prostě nedodrželi to, co nám slíbili,“ uvedl Blatný v pátek večer v České televizi. Podle něj by se mělo v příštím týdnu jednat o snížení dodávek zhruba o 40 procent.

Jednoznačné selhání Pfizeru

„Naštěstí nejsme jako některé jiné země v úplně kritické situaci, kdy vyočkovali úplně všechno a nemají teď často ani na druhou dávku (očkování vakcínou Pfizer probíhá ve dvou dávkách – pozn. red.), v takové situaci nejsme, ale je to z mého pohledu špatná spolupráce a selhání této společnosti, to se nemá stát, dodal Blatný. EU má smlouvy se šesti firmami na celkový objem 2,3 miliardy dávek, které mohou být k dispozici pro 450 milionů obyvatel členských zemí. V Česku se vedle látky od dvojice zmíněných firem očkuje také vakcínou od firmy Moderna.

Maďarsko nakoupí vakcíny v Číně

“Zákony EU nebrání Maďarsku nakoupit si dodávky vakcíny od čínské společnosti Sinopharm,” uvedla překvapivě Evropská komise v tiskovém prohlášení. Maďarská vláda už ve čtvrtek uvedla, že smlouva o nákupu čínské vakcíny je prakticky dohodnutá. Píše o tom server proevropský server Euroaktiv (viz ZDE). Podle zástupců EU členským státům nic nebrání v tom jednat samostatně s výrobci vakcín a na vlastní odpovědnost povolit používání těchto látek. „Prakticky jsme uzavřeli dohodu se Sinopharmem. První zásilka může obsahovat až jeden milion dávek,“ řekl šéf úřadu maďarského premiéra Gergely Gulyás.

Zpracoval Rudolf Hruboň