Vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

PFIZER je pod palbou kritiky za nedostatek vakcíny. V Evropě i v Kanadě

Na výrobce protikoronavirové vakcíny Pfizer/BioNTech se valí kritika kvůli omezení dodávek preparátu v příštích týdnech. Rozhořčení zavládlo v zemích EU, ale také v Ka­nadě. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Neutěšená situace v Evropě

Neutěšená situace v dodávkách vakcín byla námětem čtvrteční večerní videokonference šéfů států a vlád EU. Některé země včetně Česka předtím apelovaly na urychlené schválení dalších vakcín Evropskou lékovou agenturou (EMA) s tím, že je to klíčové pro zvládnutí epidemie. „Evropská rada by podle našeho názoru měla ve čtvrtek vyslat směrem k EMA silný signál k tomu, aby zajistila, aby schvalovací řízení vakcín bylo co nejefektivnější,“ stojí v dopise šéfovi Evropské rady Charlesi Michelovi, který podepsali premiéři Česka, Dánska, Rakouska a Řecka v narážce zejména na vakcínu AstraZeneca, kterou se už očkuje v řadě zemí mimo EU včetně Británie.

Maďaři jednají o nákupu jinde

Maďarsko na nedostatek vakcín zareagovalo tím, že se rozhodlo jednat i samostatně, když si na národní úrovni předběžně schválilo jak přípravek AstraZeneca, tak ruskou vakcínu Sputnik (viz ZDE) a čínskou vakcínu Sinopharm (viz ZDE). Ve čtvrtek to potvrdil Gergely Gyulás, vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána, s tím, že hromadné očkování v EU dosud nezačalo vinou váhavosti Evropské komise. „Vláda jedná s každým dodavatelem, včetně Číny a Ruska, dodal Gyulás. Ministr zahraničí Péter Szijjártó ještě ve čtvrtek odletěl do Ruska, aby tam rokoval o možném nákupu Sputniku.

Frustrace zavládla i v Kanadě

Stejně jako EU dostává Kanada preparát Pfizer/BioNTech z továrny v Belgii, nikoli z provozů Pfizeru v USA. Už administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž dala na srozuměnou, že z USA se preparát nebude exportovat. Nový prezident Joe Biden tlak na Pfizer jen zvýšil. Kanadský premiér Justin Trudeau se snaží uklidňovat veřejnost, že Pfizer prý za pár týdnů dodávky urychlí a že vláda splní závazek proočkovat do září každého, kdo si to bude přát. „Musíme jim být pořád v patách, stát před jejich domem a pokaždé, když vyjdou ven, se ptát: Kde je naše vakcína?“ stěžoval si premiér Ontaria Doug Ford.

Zpracoval Rudolf Hruboň