Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Repro: Česká televize

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Repro: Česká televize

Domácí

PETŘÍČEK PROHRÁL s Hamáčkem. Ve vládě možná bude muset skončit

Ministr vnitra Jan Hamáček v pátek obhájil funkci šéfa ČSSD. Vzápětí nevyloučil, že ve vládě skončí ministr zahraničí a jeho protikandidát ve stranické volbě Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj nemá nikdo z ministrů jisté, zda do voleb vydrží.

Petříček nedokázal spolustraníky přesvědčit

Petříček obdržel při volbě předsedy jen 95 hlasů z 270 delegátů a prohrál tak se stávajícím předsedou Janem Hamáčkem, který získal 140 hlasů. Neúspěšný ministr zahraničí se stavěl ostře proti dalšímu působení ČSSD ve vládě s hnutím ANO. „Už nebudeme trapné, oranžové béčko Babišova hnutí ANO. Proto s ANO po volbách už nikdy. Jen hlupák by potřetí opakoval stejné chyby a vlezl do té samé řeky,” řekl. Oponoval mu například nově zvolený statutární místopředseda strany a bývalý primátor Brna Roman Onderka, který uvedl: „Varuji před těmi, kdo posunují sociální demokracii do středu. Sociální demokracie nemá být oranžová TOP 09 nebo Piráti.“

Hamáček nevyloučil Petříčkův konec ve vládě

„Pozici ve vládě nemá jistou žádný ministr, nehodlám dát jakémukoli ministrovi bianko šek, že tam vydrží do voleb,“ reagoval Hamáček na dotaz, zda ministr zahraničí skončí ve funkci. O možném konci šéfa české diplomacie Petříčka ve funkci se spekuluje dlouhodobě. Jeho odchod například požaduje prezident Miloš Zeman. Server Lidovky.cz v pátek s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že na místo odvolaného Petříčka by měl přijít ministr kultury Lubomír Zaorálek, který už ministerstvo zahraničí vedl v minulosti. Zaorálkův post by měl zase převzít náchodský starosta Jan Birke.

Zpracoval Rudolf Hruboň