Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Domácí

PETŘÍČEK chce podpořit ruského historika, který byl odsouzen za pedofilii

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček se rozhodl zastat se historika Jurije Dmitrijeva a chce přitom pomoc hledat u kolegů z EU. Dmitrijev byl totiž odsouzen na 3,5 roku odnětí svobody za sexuální násilí vůči nezletilé adoptované dceři.

Obžalován z více trestných činů

Městský soud v ruském Petrozavodsku vynesl rozsudek vůči ruskému historikovi Juriji Dmitrijevovi, který byl odsouzen na 3,5 roku odnětí svobody, a to kvůli sexuálnímu násilí vůči své nezletilé adoptované dceři. Obžaloba přitom pro Dmitrijeva požadovala mnohem vyšší trest, a sice 15 let odnětí svobody. Kromě toho byl obžalovaný zproštěn viny z výroby dětské pornografie, ohrožení rozumové, mravní a pocitové výchovy a nezákonného držení zbraně. Vzhledem k tomu, že Dmitrijev během vyšetřování strávil převážnou část svého trestu ve vazební věznici, měl by se dostat z vězení již na konci letošního roku.

Odvolání kvůli nízkému trestu

Dětský ombudsman v Karelské republice Gennadij Sarajev uvedl, že trest uložený Dmitrijevovi považuje za příliš nízký. „Dmitrijev byl uznán vinným z velmi těžkého zločinu – sexuálního násilí vůči adoptované dceři. Tři a půl roku odnětí svobody – to je velmi nízký trest,“ uvedl ombudsman. Dále Sarajev sdělil, že státní zastupitelství spolu s advokátem poškozené strany plánuje proti rozsudku soudu podat odvolání. Podle jeho slov činí minimální délka trestu dle zákona v takových případech 12 let, což je v rozporu s rozsudkem. Rovněž dodal, že o jakýchkoliv polehčujících okolnostech nemůže být ani řeč.

Petříček ví, že to bylo jinak

S rozsudkem městského soudu v Petrozavodsku však nesouhlasil český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten také trest považuje za nespravedlivý, avšak podle něj se jedná prý o zpolitizovaný proces. Samotné odsouzení pak považuje za nespravedlivé. Na svém twitterovém účtu uvedl, že bude zvažovat možnosti pomoci odsouzenému Dmitrijevovi, a to ve spolupráci se svými kolegy z Evropské unie.

Petříček si přitom asi vůbec neuvědomuje, že se chce takto opět vměšovat do vnitřních záležitostí jiného státu. Navíc takovýto krok nebude jistě dobrým vkladem do začínajících česko-ruských konzultací ohledně zlepšení vzájemných vztahů.

Rudolf Hruboň