Český fotbalový brankář Petr Čech; Foto: Amir Hosseini (FARS) / Wikimedia Commons

Český fotbalový brankář Petr Čech; Foto: Amir Hosseini (FARS) / Wikimedia Commons

Magazín

PETR ČECH opouští Chelsea na protest proti vynucené změně vlastnictví klubu

Chelsea oznámila odchod brankářské ikony Petra Čecha jako technického a výkonnostního poradce klubu. Čech uvedl jako důvod odchodu nesouhlas se změnou vlastnictví, kdy byl dosavadní majitel klubu, ruský oligarcha Roman Abramovič, nucen svůj klub prodat.

Protest proti změně vlastnictví

“Bylo pro mě obrovskou ctí vykonávat tuto roli v Chelsea poslední tři roky,” řekl bývalý český reprezentant. „S klubem v novém vlastnictví cítím, že teď je ten správný čas, abych odešel. Jsem potěšen, že klub je nyní ve skvělé pozici s novými majiteli, a věřím v jeho budoucí úspěchy na hřišti i mimo něj,“ dodal Čech, který pomohl Chelsea jako brankář ke čtyřem titulům v Premier League. Čechův odchod následuje po odchodu předsedy klubu Bruce Bucka a ředitelky Mariny Granovské minulý týden. Dvojice byla výraznými postavami klubu pod vedením bývalého majitele Romana Abramoviče.

Výsledek protiruských sankcí

Pondělní oznámení je dalším příznakem otřesů v klubu od doby nuceného převzetí novými majiteli. Chelsea, vlastněná od roku 2003 ruským miliardářem Romanem Abramovičem, zažila za něj nejúspěšnější dobu v historii klubu. Abramovič přišel do Chelsea s jasným plánem – udělat z něj jeden z největších klubů historie. A to se mu také podařilo, když do klubu přilákal spoustu nejkvalitnějších fotbalových hráčů své doby, mezi nimi také Petra Čecha. Konec úspěšné éry znamenaly až západní sankce, uvalené na ruský majetek v souvislosti s vojenskou operací Ruska na Ukrajině. Abramovič byl na jejich základě přinucen klub prodat.

Zpracoval Rudolf Hruboň