Velvyslanectví Ruska v Praze; Foto: Hynek Moravec / Wikimedia Commons

Velvyslanectví Ruska v Praze; Foto: Hynek Moravec / Wikimedia Commons

Domácí

PETICE: Lidé chtějí zachování názvu náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze

Plány přejmenovat náměstí Pod Kaštany po ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi, jenž byl zavražděn před pěti lety, narazily na nesouhlas místního obyvatelstva.

Kritika vedení města

Návrh na přejmenování náměstí Pod Kaštany, kde nyní sídlí ruská ambasáda, na počest bývalého vicepremiéra Borise Němcova, vyvolala rozporuplnou reakci pražské veřejnosti. Hlavním bodem kritiky se stalo obvinění primátora Zdeňka Hřiba a dalších pražských komunálních politiků z jejich snahy zvýšit svou popularitu a zneužít historický název náměstí pro mezinárodněpolitické gesto. Navíc, řada lidí vytkla představitelům vedení hlavního města ten fakt, že se nejraději zabývají mezinárodními otázkami, a to na úkor řešení aktuálních problémů Prahy, jako jsou například problémy s dopravou, prodej drog, parkování a další.

Ignorace veřejného mínění

Kritice byl podroben i způsob, jakým se představitelé vedení hlavního města rozhodli tyto razantní změny provést. Hlavní výtkou je ignorace veřejného mínění, jelikož zmíněný návrh na přejmenování ani nebyl pořádně představen místnímu obyvatelstvu. Navíc se zdůrazňuje, že jediným důvodem pro přejmenování by snad měla být petice, která během několika let nasbírala méně než pět tisíc hlasů po celé republice, což je docela sporné. Již na začátku roku 2017 místopisná komise Prahy zamítla návrh na změnu názvu náměstí Pod Kaštany. Po dvou letech byl stejný návrh znovu projednán, ale stanovisko místopisné komise se nezměnilo. Hlavním důvodem zamítnutí návrhu byla neochota měnit původní historické pojmenování náměstí, jež se neměnilo téměř celé století, a to od roku 1925.

Vytvoření petice

Negativní reakce části obyvatelstva vyústily ve vytvoření online petice pro zachování historického názvu náměstí Pod Kaštany (viz ZDE). Na začátku textu petice se uvádí, že pražská čtvrť Bubeneč se stala terčem politiků snažících se získat politické body prostřednictvím protiruských útoků, a to na úkor historických názvů a objektů. Jako další příklad konjunkturních politických činů pražských politiků se uvádí pomník maršála I. S. Koněva. „My, níže podepsaní, jsme přesvědčeni, že Bubeneč a jeho místopis není politické pískoviště, na kterém mají komunální politici oprávnění dělat mezinárodní gesta, a trváme na zachování historického názvu náměstí Pod Kaštany,“ uvádí se v petici.

Rudolf Hruboň