Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Zahraniční

PESKOV: Zastavení rozšiřování NATO na východ je pro Rusko otázkou života a smrti

Zastavit rozšiřování NATO na východ je pro Rusko otázkou života a smrti, prohlásil tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v ruské Televizi 1. Uvedla to agentura RIA Novosti (viz ZDE).

20 let klamání Ruska Západem

Podle něj za posledních 20 let západní země „metodicky klamaly Rusko“, v důsledku čehož je nyní bezpečnost země v ohrožení. „V tomto ohledu rozšiřování NATO do zemí, jako je Ukrajina, Gruzie nebo Moldavsko je přímým ohrožením bezpečnosti Ruska,“ uvedl Peskov pro agenturu RIA Novosti. Prezident Vladimir Putin v té souvislosti již dříve uvedl, že cílem Ruska je dosáhnout dohody se Západem, aby tak zajistil bezpečnost své země a jejích občanů.

Rusko odmítá rozšiřování NATO

Ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo 17. prosince návrhy dohod s NATO a USA v oblasti bezpečnosti. Dokumenty zejména vylučují další expanzi aliance na východ a vstup zemí bývalého Sovětského svazu do NATO. Návrhy rovněž počítají s upuštěním od jakýchkoli vojenských aktivit aliance na Ukrajině a v dalších státech východní Evropy, jakož i na Kavkaze a ve střední Asii. Jednání NATO s Ruskem o bezpečnostních otázkách by se mohlo konat v nejbližší době.

Zpracoval Rudolf Hruboň