Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Zahraniční

PESKOV: Vojenská operace na Ukrajině pokračuje dle plánu

Speciální vojenská operace Ruska na Ukrajině probíhá v souladu s předem stanovenými úkoly a plány. Uvedl to v úterý v rozhovoru pro CNN tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

Není to operace na pár dní

“Tato zvláštní operace probíhá přísně v souladu s předem stanovenými plány a úkoly,” řekl mluvčí ruského prezidenta. V odpovědi na otázku moderátora Peskov zdůraznil, že „od samého začátku si nikdo nemyslel, že zvláštní operace na Ukrajině bude trvat jen několik dní.” “Je to vážná operace s vážnými cíli,” uvedl Peskov, který zároveň zdůraznil, že v tuto chvíli ještě nebylo dosaženo cílů operace. “Zatím ne. Mluvíme o speciální vojenské operaci, která právě probíhá,” dodal.

Denacifikace Mariupolu

Peskov také řekl, že hlavním cílem akcí ruské armády v Mariupolu je očista města od nacionalistických jednotek. “Strategickým cílem je vyčistit Mariupol od nacionalistických jednotek, které jsou tam umístěny,” řekl Peskov anglicky. Zdůraznil, že nacionalisté nepouštějí lidi z města a využívají civilní obyvatelstvo jako lidský štít. Někteří Ukrajinci podle něj spolupracují s ruskou armádou. “Jsou Ukrajinci, kteří se chtějí vyhnout obětem a spolupracují s naší armádou,” uvedl dále Peskov.

Ruské obavy nikdo neslyšel

Mluvčí ruského prezidenta dále uvedl, že Západ nechtěl před zahájením speciální operace naslouchat obavám Ruské federace. „Záměrem prezidenta Vladimira Putina je přimět svět, aby naslouchal a porozuměl našim obavám,” uvedl Peskov. „Několik desetiletí jsme se snažili sdělit své obavy světu, Evropě a Spojeným státům, ale nikdo neposlouchal.” “Než by bylo příliš pozdě, bylo rozhodnuto zahájit speciální vojenskou operaci, abychom se zbavili ‘anti-Ruska’ vytvořeného na naší hranici,” uzavřel rozhovor mluvčí ruského prezidenta.

Zpracoval Rudolf Hruboň