Slovenský premiér Peter Pellegrini na návštěvě u prezidenta USA Donalda Trumpa; Foto: repro YouTube (AP)

Slovenský premiér Peter Pellegrini na návštěvě u prezidenta USA Donalda Trumpa; Foto: repro YouTube (AP)

Zahraniční

PELLEGRINI: Slovensko plní sliby, nakupuje americké zbraně

Slovensko dosáhne ve vojenských výdajích dvě procenta HDP v roce 2022, tedy dříve, než původně předpokládalo. V Bílém domě to při setkání s prezidentem USA Donaldem Trumpem prohlásil předseda slovenské vlády Peter Pellegrini.

Trump ocenil slovenskou loajalitu

Trump úsilí Slovenska ocenil, věří, že se další státy přidají. Pellegrini podle médií přijel do Washingtonu jednat zejména o obchodu a obraně. “Slovensko plní sliby, modernizuje armádu, nakupuje americké zbraně,” řekl slovenský premiér v Bílém domě. Slovensko se například rozhodlo v minulém roce koupit celkem čtrnáct stíhaček F-16. Hodnota zakázky včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory podle Pellegriniho dosáhne 1,589 miliardy eur (41,1 miliardy korun).

Podle Pellegriniho je Trump “skutečný vůdce”

Prezident USA je podle Pellegriniho “skutečným vůdcem”, který jasně žádá větší úsilí při financování obrany. Trump ocenil, že Slovensko je velmi blízko prahu dvou procent. Ukazuje se, že Bratislava chápe, jak je to důležité. Předseda slovenské vlády poblahopřál Trumpovi k údajnému dynamickému rozvoji americké ekonomiky, zejména k vytváření nových pracovních příležitostí a snižování nezaměstnanosti. “Když se daří USA, daří se i Slovensku,” řekl Pellegrini. Slovensko podle něj prý prožívá robustní hospodářský růst, jeden z nejvyšších v Evropské unii a eurozóně.

Rudolf Hruboň