V koalici Pirátů a Starostů (PirStan) stále rezonuje analýza volebního neúspěchu Pirátů, která z něj viní mimo jiné i postup jejich koaličního partnera, hnutí STAN, které získalo mnohem více mandátů na úkor Pirátů díky kroužkování.
Peksa: Partner nás podvedl
Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) trvá na tom, že analýza dokumentuje řadu příkladů, kdy Starostové vyzývali ke kroužkování svých kandidátů. A právě tím mělo hnutí STAN koaliční smlouvu porušit. „Nejkřiklavější případ je sám předseda pan Rakušan, který v den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky,“ uvedl Peksa. „Koaliční smlouva byla myšlena jako dohoda o neútočení. Bohužel kampaň proběhla směrem dovnitř s cílem překroužkovat vlastního koaličního partnera, než získat hlasy od těch ostatních,” doplnil Peksa.
Starostové nesouhlasí
„STAN smlouvu neporušilo. Analýza vytýká, že jsme doporučovali konkrétní kandidáty. Koaliční smlouva ale zakazovala výzvy ke kroužkování pouze kandidátům. Toto odmítám,“ reaguje senátor za STAN Zdeněk Hraba, který nedávno prohlásil, že “Piráty nemusí“. „Je důležité analyzovat, co se stalo a proč. Nemyslím si ale, že bylo nutné to dělat takto narychlo a ještě to zveřejňovat. To nepřispívá k růstu vzájemné důvěry koaličních partnerů. Říct si, co a jak bylo, na to je dost času v dalších měsících nebo letech,” tvrdí Hraba.
Na čase je rozvod
„Ještě na jaře jsme při schvalování předchozí koaliční smlouvy pracovali s předpokladem, že podaná ruka Starostů platí,“ upozorňuje Peksa. „Je na pováženou, zda uzavírat další koaliční smlouvu, ve které by hnutí STAN figurovalo, protože nedá-li se na koaličního partnera spolehnout, tak je sebevražda s ním uzavírat další dohody,“ říká s odkazem na vládní angažmá Pirátů. „I v životě lidském se stává, že se dva lidé, kteří si slibovali věrnost až do smrti, dostanou do situace, kdy jediným řešením je rozvod,“ shrnuje Mikuláš Peksa.
Zpracoval Rudolf Hruboň