Generál Petr Pavel; Foto: Dominique A. Pineiro / Wikimedia Commons

Generál Petr Pavel; Foto: Dominique A. Pineiro / Wikimedia Commons

Domácí

PAVEL: Do významných státních funkcí bych jmenoval bývalé komunisty

Kandidát na prezidenta generál Petr Pavel v televizní debatě na České televizi šokoval přítomné svým prohlášením, že pokud se stane prezidentem, bude do významných státních funkcí jmenovat své bývalé komunistické spolustraníky.

V pasti své komunistické minulosti

Pavel se ocitl kvůli své minulosti aktivního komunisty v pasti. Nemůže odmítat jmenování svých bývalých spolustraníků do významných státních funkcí, protože by tak popřel oprávněnost své prezidentské kandidatury. Na otázku moderátora pořadu, zda by např. do funkce rektora univerzity a nebo náčelníka generálního štábu jmenoval bývalé komunisty, tak musel odpovědět, že ano. Šokovaný sál, ve kterém se debata odehrávala, se nezmohl na žádnou reakci.

Středula se od Pavla distancoval

Další prezidentský kandidát, předseda Českomoravská konfederace odborových svazů Josef Středula, na protest proti Pavlově kandidatuře na místě odstoupil z boje o hrad a vyzval své příznivce, aby dali hlas jediné nekomunistické kandidátce Danuši Nerudové. Středula v debatě mimo jiné uvedl, že v roce 1989 nebojoval za to, aby se více jak 30 let po pádu komunismu stal prezidentem “člen KSČ a STB nebo komunistický vojenský rozvědčík” ve zjevné narážce na Andreje Babiše a Petra Pavla.

Zpracoval Rudolf Hruboň