Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

PARADOX: Úředníky v Černošicích nezajímá týrání zvířat, ale Babiš

Pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Černošicích nezasáhli, když byli na podzim loňského roku upozorněni na týrání zvířat. Zareagovali až v květnu tohoto roku, když se začaly o případ zajímat média, konkrétně novináři píšící pro server Blesk (viz ZDE).

Chov zvířat v nevyhovujících podmínkách

Na neuvěřitelný chov zvířat upozornili už loni na podzim zvířecí záchranáři ze spolku Zachraňujeme pejsky z nevhodných podmínek. Měsíce věznila Marie Vránková svá zvířata v rozestavěném domě ve středočeských Číčovicích. Kozy měla na balkoně v patře, koně v přízemí. Kočky, pes a drůbež živořili uprostřed harampádí, kterým má pozemek zavalený.

Krajská veterinární správa konstatovala, že jde o týrání, a navrhla zvířata odebrat a Marii Vránkové chov zcela zakázat. I když se zvířecí záchranáři pravidelně připomínali a nabízeli pomoc s umístěním všech zvířat, pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Černošicích nezasáhli a zvířata nechali v domě hrůzy živořit celou zimu. Rozhýbali se až poté, co se o případ začaly zajímat Blesk tlapky.

Teprve v květnu tohoto roku konečně úředníci zasáhli. Odebrat se ale povedlo jen část zvířat, koně zůstali v nevyhovujících podmínkách. Navíc odmítli pomoc spolku, který na týrání upozornil, a zvířata tak namísto dočasné domácí péče skončila v kritizovaném útulku.

V případě Andreje Babiše byli mnohem aktivnější

Úředníci Městského úřadu v Černošicích byli asi na podzim zaměstnaní jinou agendou, když v listopadu loňského roku zahájili správní řízení s premiérem Andrejem Babišem. Důvodem bylo podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babiš podle informací na webových stránkách radnice čelil podezření, že stále ovládá média. I právnímu laikovi muselo připadat zvláštní, že se takto závažnou záležitost pokouší řešit přestupková komise Městského úřadu, která má jinak na starosti řešení sousedských sporů, výtržností a jiných přestupků.

Cílem byla spíše medializace další negativní informace související s Andrejem Babišem. Celá kauza nakonec vyzněla jako další “plácnutí do vody” v tažení proti Babišovi, když bylo rozhodnutí černošických úředníků o údajném Babišově přestupku vráceno Krajským úřadem Středočeského kraje kvůli chybám zpět do Černošic. Možná by bylo lepší, kdyby úředníci, které platí obyvatelé Černošic a okolí ze svých daní, řešili skutečné problémy svých spoluobčanů a nesnažili se být důležitější, než ve skutečnosti jsou.

Rudolf Hruboň