Papež František; Foto: Alfredo Borba / Wikimedia Commons

Papež František; Foto: Alfredo Borba / Wikimedia Commons

Zahraniční

PAPEŽ: Válka na Ukrajině není černobílá

Papež František se domnívá, že válka na Ukrajině není černobílá a mělo by se na ni i na její příčiny nahlížet komplexně. Řekl to v rozhovoru s jezuitskými novináři, který zveřejnil deník La Stampa (viz ZDE).

Válka mohla být vyprovokována

„Vidíme brutalitu a zuřivost, s jakou tuto válkou vedou jednotky. Ale nebezpečí je v tom, že vidíme jen ty hrůzy, a ne to, co je za touto válkou, která snad mohla být nějakým způsobem vyprovokována, či jí mohlo být zabráněno,“ řekl v květnu papež několika evropským jezuitským časopisům. Papež také uvedl, že na současné události by se nemělo hledět stylem „Červená Karkulka“, tedy že Karkulka byla dobrá a vlk zlý. „Je to globální záležitost, velmi komplexní a provázaná,“ dodal. Řekl také, že před válkou hovořil s jedním šéfem státu, jehož nejmenoval, a ten podle papeže vyjádřil obavy z chování NATO. „Zeptal jsem se ho proč? A on mi odpověděl: Štěkají u bran Ruska a neuvědomují si, že Rusové jsou imperiální a nedovolí žádné zahraniční mocnosti se přiblížit,“ uvedl papež.

Třetí světová válka po částech

„Někdo může říct, že jsem proputinovský. Ne, nejsem… Jednoduše jsem proti redukování komplexních věcí na dobro a zlo, aniž by se hledaly příčiny a zájmy, které jsou velmi složité,“ řekl papež. Papež také zopakoval, že kvůli válce na Ukrajině by se nemělo zapomínat na další války, například v Africe, kde ozbrojené konflikty pokračují a „nikoho to nezajímá“. „Pomysleme také na Myanmar a Rohingy. Svět je ve válce,“ řekl papež. Podle něj jde o „třetí světovou válku po částech“.

Zpracoval Rudolf Hruboň