Ilustrační foto: Lukáš Mižoch / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Lukáš Mižoch / Wikimedia Commons

Domácí

PANELÁKY se staly hitem realitního trhu

Panelové domy, postavené v Československu za komunistického režimu, se staly novým hitem realitního trhu. Jejich ceny rostou nejrychlejším tempem, ale i tak jsou stále nižší než ceny cihlových novostaveb. Upozornila na to agentura ČTK (viz ZDE).

Meziroční růst cen skoro o 20%

Byty v panelových domech v Česku na konci února meziročně zdražily o 19,5 procenta na 38 452 korun za metr čtvereční. Nejdražší byly v Praze s průměrnou cenou 82 313 korun za metr čtvereční, nejlevnější v Ústeckém kraji (17 491 Kč/m2). Ceny bytů v cihlových domech stouply jen o 10,8 procenta na 39 883 korun za metr čtvereční. Rozdíl mezi průměrnou cenou za cihlový a panelový byt se meziročně snížil o 2688 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů společnosti Reas, která mapuje realitní trh v ČR na základě dat z katastru nemovitostí.

Zajímavá alternativa i investice

„Panelové domy byly ve svých začátcích jakýmsi pokusem, jak v socialistickém Československu vyřešit co nejrychleji bytovou krizi. Nejvíce se jich postavilo v letech 1958 až 1990 a v roce 1985 tvořila panelová výstavba skoro 99 procent všech nových bytů v bytových domech. Dnes jsou zajímavou alternativou k drahým cihlovým a monolitovým domům nejen pro zájemce o vlastní bydlení, ale také pro investory. Což žene pochopitelně ceny nahoru,” uvedl ředitel společnosti Reas Michal Makoš.

Zpracoval Rudolf Hruboň