Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Úřad prezidenta Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Úřad prezidenta Ukrajiny

Zahraniční

PANDORA PAPERS: Zapletl se i ukrajinský prezident Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uhranul voliče v roce 2019 svou kampaní, ve které sliboval boj proti oligarchům a korupci. Teď se objevil v dokumentech Pandora Papers, když měl a má mít výhody z transakcí přes offshorové ráje.

Naděje která se nenaplnila

Zelenského výhra v prezidentských volbách dala mnohým Ukrajincům naději, že boj s korupcí, která ovládá zemi, je možný. Ukrajinci doufali, že se komik jako neobvyklý kandidát dokáže proměnit v prvního ukrajinského „bezkorupčního“ prezidenta. Post prezidenta Volodymyr Zelenskyj zastává už dva roky, ale všechna antikorupční opatření, která provedl, byla pouze kosmetická a žádné notoricky známé korupčníky se mu do vězení dostat nepodařilo. Tajné účty v daňových rájích přitom vytýkal předchůdci Petru Porošenkovi, který své majetky také „schovával“ v daňových rájích. Ve volbách to Zelenskému vyneslo podporu 73 procent voličů, avšak nyní se ukázalo, že v době, kdy svého soupeře pranýřoval, vládl „offshorové říši“ založené již v roce 2012.

Součást vládního systému

Podle dokumentů Pandora Papers se Zelenskyj nejen paktoval s oligarchou Ihorem Kolomojským, který kvůli praní špinavých peněz čelí sankcím USA, ale pravděpodobně dosud těží z prostředků, které mu miliardář posílal do offshorových firem. Získané prostředky spolu s partou kolem zábavního Studia Kvartál 95 ukládali mimo jiné do luxusních nemovitostí v prestižní londýnské čtvrti. Čtvrtinu aktiv z hlavní firmy přitom těsně před zvolením do prezidentské funkce Zelenskyj předal příteli a partnerovi v byznysu Serhiji Šefirovi, kterého pak jmenoval hlavním poradcem v prezidentském úřadu. Ten nyní tvrdí, že se tak prý podnikatelé snažili ochránit byznys před tehdejším zkorumpovaným režimem.

Zpracoval Rudolf Hruboň