Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

PANDEMIE koronaviru zabila v USA již 100 000 lidí. Přes 1,7 milionu je nakaženo

Spojené státy dosáhly smutného rekordu. Nový virus COVID-19 tam zabil již sto tisíc lidí. Země je v šoku a administrativa prezidenta Donalda Trumpa si stále nepřiznává své totální selhání. V zemi se rozvíjí hluboká ekonomická krize.

Trumpova nezodpovědnost

Začátkem amerického kolapsu je neuvěřitelná nezodpovědnost a naivita amerického prezidenta Donalda Trumpa, když v lednu 2020 upřednostnil před varováním od úředníků své administrativy o hrozbě, kterou virus představuje pro Spojené státy, ekonomická hlediska. Veřejně toto nebezpečí bagatelizoval až do poloviny března, přičemž učinil řadu optimistických prohlášení, včetně toho, že ohnisko bylo „pod kontrolou“ a bylo překonáno, nebo že by virus nějak zmizel. Teprve potom začal pod tíhou rychle rostoucích počtů nakažených a mrtvých, že Spojené státy mají s koronavirem taky problém, a to velký.

Tisková konference v Bílém domě 13. března 2020; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Nedostatek zdravotních pomůcek

Začátkem března měla země ve Strategické národní zásobě jen asi 12 milionů masek N95 a 30 milionů chirurgických masek, což bylo asi pouze 1,2% z zhruba 3,5 miliardy masek, které by byly potřebné, pokud by se COVID-19 měl stát pandemií s plnou silou. Během týdnů začala nabídková válka mezi guvernéry jednotlivých států a administrativou. Všichni soutěžili o objednání velkého množství lékařského vybavení (jako jsou masky N95, chirurgické masky a ventilátory). Ačkoli v březnu byly k dispozici desítky tisíc ventilátorů, některé státy začaly potřebovat více, například když nemocnicím v New Yorku došly. Do konce března americké státy soutěžily mezi sebou navzájem a federální vládou o nabídku vzácných zdravotnických potřeb.

Protest amerických zdravotníků proti nedostatku zdravotních potřeb; Foto: Zdravotní centrum UCLA / Wikimedia Commons

Desítky milionů lidí bez zdravotního pojištění

Americká administrativa musí řešit v souvislosti s epidemií koronavirové nákazy závažný problém – miliony Američanů nemají zdravotní pojištění a nemohou si dovolit se léčit. V současnosti je totiž v USA na třicet milionů nepojištěných lidí a dalších 44 milionů nemá dostačující pojištění, které by pokrylo léčbu koronaviru. Další problém, se kterým se Trumpova vláda musí potýkat, je fakt, že miliony Američanů nemají v pracovních smlouvách zajištěnu nemocenskou – pokud nebudou moci kvůli koronaviru pracovat, nikdo jim peníze nedá. A tak hrozí, že tisíce taxikářů, řidičů Uberu, pokladních, číšníků atd. půjdou do práce i přes nebezpečí, že se nakazí, nebo hůř, že nakažení půjdou pracovat a virus dále rozšíří. V souvislosti s prohlubující se koronavirovou krizí ve Spojených státech začalo navíc z obyčejných obchodů mizet maso (viz ZDE). Jiná je situace v obchodech, kde si mohou dovolit nakupovat hlavně lidé s vysokým příjmem.

Příslušníci Národní gardy připravují potraviny pro chudé Američany; Foto: Národní garda / Wikimedia Commons

Příliš brzké uvolňování

Zmatek v nařízeních pro potlačení epidemie mezi jednotlivými státy a chybějící jednotné vedení prohlubuje chaos. Zatímco některé státy přes rostoucí počet obětí nezodpovědně podlehly podnikatelské lobby a začaly uvolňovat omezení, jiné státy se neúspěšně snaží své občany ochránit. Hranice mezi jednotlivými státy, které byly jinde ve světě uzavřeny, zůstávají v USA propustné. Nemocnice kolabují a běžnou záležitostí se staly mobilní márnice v kamionech. Prezident Donald Trump a jeho administrativa nechce přijmout odpovědnost za selhání a snaží se hledat důvody kolapsu jinde – hlavně u znepřátelené Číny.

Jedna z provizorních nemocnic ve Spojených státech; Foto: Národní garda / Wikimedia Commons

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň