Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Domácí

PACIENTŮ ve vážném stavu je nejvíce od začátku pandemie

Pacientů s COVIDem ve vážném stavu je nejvíc od začátku epidemie. V úterý i ve středu jich bylo přes 1220, dosavadní maximum bylo 1200 z 3. listopadu. Uvádí se to na serveru Novinky (viz ZDE).

V celé republice zbývá jen 148 lůžek

V nemocnicích je skoro 6200 pacientů s koronavirem, z toho přes 1200 ve vážném stavu. Na jednotkách JIP a ARO zbývá 148 lůžek pro COVIDové pacienty. Rizikové skóre protiepidemického systému PES stouplo ze středečních 72 na 75 bodů. Vyšší je také reprodukční číslo ukazující šíření epidemie v České republice. Vzrostlo na 1,1. V Česku také znovu přibylo víc než 10 000 nakažených COVIDem za jeden den.

Prymula volá po tvrdém lockdownu

Poradce premiéra, epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by byl kvůli zhoršující se epidemické situaci pro krátkodobý tvrdý lockdown. Na dotaz Novinek ve čtvrtek naznačil, že by šlo o omezení kontaktů a pohybu (viz ZDE). Konkrétnější nechtěl být s tím, že to ještě s premiérem neprobíral. O striktnějších restrikcích mluvil Prymula ve čtvrtek v České televizi s tím, že by měly trvat dva až tři týdny, a až poté by měly být postupně rozvolňovány.

Tvrdý lockdown v různých zemích

K termínu „tvrdý lockdown” přistupují jednotliví odborníci, ale i státy odlišně. Například Izrael před časem zavedl v rámci tvrdého lockdownu zákaz vycházení, omezil pohyb na určitou vzdálenost od bydliště a fakticky vypnul celou ekonomiku. Na Slovensku například lidé musí mít při cestě do zaměstnání potvrzení od zaměstnavatele, že nemohou práci vykonávat z domova. Povolené jsou jen nezbytné nákupy a vycházky, a to v blízkosti domova.

Zpracoval Rudolf Hruboň