Oznamovatel kauzy Čapí hnízdo Tomáš Kapler; Foto: LinkedIn profil Tomáše Kaplera

Oznamovatel kauzy Čapí hnízdo Tomáš Kapler; Foto: LinkedIn profil Tomáše Kaplera

Domácí

ODHALENÍ: Oznamovatel kauzy Čapí hnízdo pracoval pro společnost Seznam.cz

Autor trestního oznámení v kauze Čapí hnízdo Tomáš Kapler pracoval v letech 2015-2016 pro společnost Seznam.cz, která rozpoutala nenávistnou kampaň proti předsedovi vlády Andreji Babišovi a jeho rodině. Vyplývá to z jeho životopisu zveřejněného na sociální síti LinkedIn (viz ZDE) a jeho osobních stránkách (viz ZDE).

Příprava serveru Seznam Zprávy

Kapler působil dle jeho tvrzení v životopise na pozici “Senior Product Manager Zboží.cz”, nicméně v tomto období se v Seznamu intenzivně připravoval start nového portálu Seznam Zprávy, který zahájil oficiálně svou činnost od 4. října 2016. Je tedy více než pravděpodobné, že se tam Kapler seznámil s architekty kampaně proti Babišovi – šéfredaktorem Ungerem a redaktory Slonkovou a Kubíkem. Každý nový zpravodajský portál potřebuje pro to, aby se mohl ufinancovat, rychlý nástup návštěvnosti. Pro takovéto zvýšení návštěvnosti je nová šokující kauza ideální.

Kdo je Tomáš Kapler

Kapler je absolventem původně pouze střední hotelové školy v letech 1992-1997. Potom se živil různě, jen v letech 2001-2016 vystřídal 9 zaměstnání. Starší pracovní pozice v jeho životopise nejsou uvedeny. V letech 2006-2007 se pokoušel si doplnit vysokoškolské vzdělání na ČVUT v Praze, ale školu nedokázal dokončit. V současné době uvádí pracovní působení ve 3 společnostech zaměřených na IT. Vystupuje aktivně v médiích a podílí se na kampani proti Andreji Babišovi (aktuálně např. ZDE).

Rozšíření “NoBabis”

Kapler vytvořil v loňském roce rozšíření do prohlížečů Chrome a Opera “NoBabis”, které zabraňuje návštěvu serverů “iDnes.cz” a nebo “Lidovky.cz”. Jak uvádí Kapler, “při pokusu o přechod na kteroukoliv homepage v doménách idnes, lidovky.cz, expres.cz a playtvak.tv rozšíření přesměruje na některý jiný server (náhodně irozhlas.cz, aktualne.cz, forum24.cz, echo24.cz a seznam.cz/zpravy, které podle mě dnes drží prapor vysoké úrovně a důvěryhodnosti)”.

Rudolf Hruboň