Konrad Henlein v Karlových Varech v roce 1937; Foto: Wikimedia Commons

Konrad Henlein v Karlových Varech v roce 1937; Foto: Wikimedia Commons

Domácí

OSTUDA: Německý nacista Konrad Henlein je stále čestným občanem Karlových Varů

Letos je tomu už osmdesát let, co byl rodák z Liberce, nacistický funkcionář a říšský místodržící Konrad Henlein jmenován čestným občanem Karlových Varů. Na překvapivou skutečnost upozornil ve svém článku server Karlovarský Deník (viz ZDE).

Snahy o vyškrtnutí již od 90.let minulého století

Henlein byl čestným občanem jmenován v roce 1939 po okupaci republiky. První snahy o vyškrtnutí z karlovarského seznamu se objevily na konci 90. let. „Tehdy jsem byl náměstkem primátora pro oblast kultury. Zastupitelstvo v roce 1998 přijalo usnesení, že s tímto občanstvím nesouhlasí,“ vybavuje si bývalý zastupitel Zdeněk Musil. Ozvala se řada organizací a lidí, kteří kritizovali město za někdejší udělení občanství nacistickému pohlavárovi.

Současní politici výmaz odmítají

Vedení města z Henleinova občanství nadšené není, tvrdí ale, že prý výmaz není možný: „Bohužel můžeme akorát přijmout usnesení deklarace, že s takovým jmenováním nesouhlasíme, ale nemůžeme zrušit někdejší usnesení a jmenovací listinu zničit. Nikdy už nezměníme fakt, že Henlein je náš čestný občan, i když víme, že to byl funkcionář nacistického Německa, s jehož ideologií zásadně nesouhlasíme,“ tvrdí mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Henlein je čestným občanem i Liberce

Henlein je čestným občanem i Liberce, kde politické hnutí První republika žádá o jeho vymazání formou petice (psali jsme o tom ZDE). Také tam současná politická reprezentace města výmaz prominentního nacisty ze seznamu čestných občanů města odmítá. Podle primátora Liberce Jaroslava Zámečníka je to prý “nesmysl, protože je to historický fakt, který by neměl být zapomenut.”

Rudolf Hruboň