Sídlo Organizace spojených národů v New Yorku; Foto: Neptuul / Wikimedia Commons

Sídlo Organizace spojených národů v New Yorku; Foto: Neptuul / Wikimedia Commons

Ekonomika

OSN VYZVALA k rychlému odstranění překážek vývozu hnojiv z Ruska

OSN vyzvala k urychlení procesu odstraňování překážek vývozu ruských hnojiv do zemí, které to nejvíce potřebují, uvedl úřad generálního tajemníka organizace. Informovala o tom agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Hrozí světový nedostatek potravin

V pátek se v Ženevě uskutečnila jednání mezi Ruskem a OSN. Ruskou delegaci vedl náměstek ministra zahraničí Sergej Veršinin. Ze strany OSN se jednání zúčastnila generální tajemnice UNCTAD (Konference OSN o obchodu a rozvoji) Rebeca Greenspanová a vedoucí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths. Svět nemůže dovolit, aby globální problémy s dostupností hnojiv přerostly v globální nedostatek potravin, proto OSN vyzývá všechny účastníky, aby urychlili odstranění všech zbývajících překážek vývozu a přepravy hnojiv do zemí, které je nejvíce potřebují,” je uvedeno v prohlášení. OSN poznamenala, že během rozhovorů strany také diskutovaly o pokroku, jehož bylo dosaženo při usnadnění nerušeného vývozu potravin a hnojiv z Ruska, včetně čpavku.

Dohoda o vývozu z Ruska nefunguje

Na konci července podepsali zástupci Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN balíček dokumentů o dohodě o obilí, který určuje algoritmus pro vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů a ​​stanoví odstranění omezení exportu ruských zemědělských produktů na světové trhy. Moskva zároveň opakovaně poznamenala, že dohoda nefunguje s ohledem na ruské potraviny a hnojiva, ukrajinské obilí se posílá především do Evropy, a ne do potřebných zemí v Africe. Počátkem listopadu, po teroristickém útoku na lodě Černomořské flotily v Sevastopolu organizovaném kyjevským režimem, Rusko pozastavilo účast na obilném obchodu, ale po jednání s Tureckem a obdržení písemných záruk od Ukrajiny se k dohodě vrátilo. Smlouva vyprší 19. listopadu.

Zpracoval Rudolf Hruboň