Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zahraniční

OSN: Vražda saúdského novináře byla brutální a úkladná

Závěry zvláštní zpravodajky OSN Agnès Callamardové ohledně vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího kopírují výsledky tureckého vyšetřování. Agentuře Reuters to řekl mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Vražda byla naplánovaná

Callamardová v předběžné zprávě zveřejněné ve čtvrtek uvádí, že říjnová vražda Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu byla brutální a úkladná. Čin naplánovali a provedli zástupci saúdskoarabského státu, Rijád navíc podle zvláštní zpravodajky OSN podkopával snahy Turecka o vyšetření incidentu. Erdoganův mluvčí dále uvedl, že zjištění OSN jsou v souladu s těmi tureckými a že Ankara je odhodlána spolupracovat s případným vyšetřováním OSN. “Absolutní nedostatek transparentnosti” od saúdskoarabských úřadů je podle něj hluboce znepokojivý a poškozuje důvěryhodnost představitelů Saúdské Arábie. Altun vyzval Rijád k vydání pachatelů novinářovy vraždy do Turecka na důkaz snahy vykonat spravedlnost.

Státní vražda opozičního novináře

Chášukdží byl zavražděn loni 2. října poté, co si přišel na konzulát v Istanbulu vyřídit dokumenty související se sňatkem. Předtím působil i jako dopisovatel listu The Washington Post a byl kritický k saúdskoarabskému režimu. Rijád zpočátku vraždu popíral a přiznal ji až se zpožděním. Spekulace o tom, že smrt novináře nařídil přímo korunní princ Muhammad bin Salmán, odmítá. Na začátku ledna začal v Saúdské Arábii proces s 11 podezřelými z Chášukdžího vraždy. Podle saúdskoarabské státní tiskové agentury SPA prokurátor žádá trest smrti pro pět z nich.

Západ Saúdy dosud nijak významně nepostihl

Americký prezident Donald Trump se k činu postavil zdrženlivě a prohlásil, že neuvalí na Saúdskou Arábii za vraždu žádné významné sankce s poukazem na to, že Saúdská Arábie je důležitým obchodním partnerem Spojených států. „Po mé loňské těžce vyjednané cestě do Saúdské Arábie království souhlasilo s tím, že v USA investuje 450 miliard dolarů. To je rekordní částka,“ uvedl. Zrušení těchto smluv je podle prezidenta údajně v zájmu Ruska a Číny, nikoliv v zájmu Spojených států.

Pouze německá kancléřka Angela Merkelová ohlásila reakci v podobě pozastavení dodávek zbraní do Saúdské Arábie. Další evropské země (Spojené království, Francie, Španělsko a Česká republika) navzdory Chášukdžího vraždě a válce v Jemenu pokračují ve vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Některé evropské státy (Spojené království, Francie a Nizozemsko) společně s USA odřekly účast svých ministrů na investiční konferenci v Rijádu, jež se konala koncem října 2018. ČR odvolala formálně z našeho velvyslanectví v Rijádu jednoho řadového zaměstnance (viz ZDE).

-rh-