Zavražděný íránský generál Kásim Sulejmání; Foto: Wikimedia Commons

Zavražděný íránský generál Kásim Sulejmání; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

OSN: USA vraždou íránského generála pravděpodobně porušily mezinárodní právo

Vraždou íránského vlivného generála Kásema Solejmáního v Iráku USA s největší pravděpodobností porušily mezinárodní humanitární právo. Podle CNN to uvedla zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová (viz ZDE).

Porušení mezinárodního práva

Callamardová upozornila, že cílené zabíjení „porušuje mezinárodní humanitární právo“ a užití bezpilotních letounů k takovému cíli je „mimo kontext aktivního konfliktu“ téměř vždy nelegální. Expertka OSN také řekla, že zabití kohokoliv dalšího mimo cíl útoku, tedy třeba rodinných příslušníků či náhodných jedinců v okolí, je podle zákonů na ochranu lidských práv „svévolným odepřením života a může znamenat, že stát či jednotlivec ponese trestní odpovědnost“.

Americký útok na letiště v Bagdádu

Při raketovém útoku na letiště v Bagdádu byl v noci na pátek zabit proslulý velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásem Solejmání, považovaný za vojenský mozek Íránu. Americká armáda s pomocí bezpilotního letadla v noci na pátek zaútočila v Bagdádu na auta, v nichž byli Solejmání a také člen vedení iráckých Lidových mobilizačních sil (PMF) Abú Mahdí Muhandis. Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí uvedl, že Solejmáního smrt znásobí pohnutky k odporu proti Spojeným státům a Izraeli. Původce útoku podle něj čeká tvrdá odveta. Solejmání měl v Íránu pověst hrdiny a legendy.

Zvůle Američanů na blízkém Východě

K teroristickému činu se přihlásily Spojené státy. Americké ministerstvo obrany v komentáři k operaci uvedlo, že jejím cílem bylo údajně “odstrašit Írán od plánů na další útoky.” Akce byla provedena na příkaz prezidenta Donalda Trumpa. Solejmání podle Pentagonu údajně „aktivně připravoval plány na útoky proti americkým diplomatům v regionu a na vojáky v Iráku a jinde“. Podle tvrzení Američanů stál prý i za nedávným útokem na americké velvyslanectví v Bagdádu, které však bylo reakcí iráckých obyvatel na bezdůvodné a svévolné bombardování území Iráku americkými letadly (viz ZDE).

Rudolf Hruboň