Američtí vojáci v Afghánistánu; Foto: Army.mil / Wikimedia Commons

Američtí vojáci v Afghánistánu; Foto: Army.mil / Wikimedia Commons

Zahraniční

OSN: USA a spojenci zabili v Afghánistánu víc civilistů než islamisté

Afghánská armáda a koaliční síly působící v Afghánistánu zabily letos při bojových akcích více civilistů než povstalci z řad Tálibánu a dalších radikálních skupin. Vyplývá to ze zprávy mise OSN, o níž dnes informovala agentura AP.

OSN se zhrozila

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) ve své zprávě upozorňuje, že při operacích afghánské armády a zahraničních jednotek proti povstalcům umírají civilisté čím dál častěji. Jedná se například o letecké útoky, pozemní boje a noční razie v úkrytech ozbrojenců, kteří se velmi často úmyslně skrývají mezi civilním obyvatelstvem.

Početné civilní oběti

Podle zprávy UNAMA afghánští vojáci připravili mezi 1. lednem a 30. červnem při akcích proti extremistům o život 403 civilistů, dalších 314 civilních obyvatel zahynulo vinou útoků mezinárodních sil. Celkový počet 717 obětí je vyšší než 531 civilistů, které během stejného časového období usmrtili členové Tálibánu, Islámského státu a dalších radikálních skupin. Vláda v Kábulu ani afghánská armáda zprávu zatím nekomentovaly. Mluvčí amerických sil v Afghánistánu Sonny Leggett prohlásil, že americká armáda údajně úzce spolupracuje s afghánskými bezpečnostními silami, aby civilním obětem zabránila.

Afghánský chlapec zavražděný americkými vojáky; Foto: D. Myles Cullen. / Wikimedia Commons

 

Rudolf Hruboň