Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

OSN: Ukrajina použila seniory jako živé štíty

Ukrajinští vojáci podle zprávy OSN zaujali pozice v pečovatelském domě v Luhanské oblasti, na který pak zaútočili proruští separatisté. Evakuace civilistů už nejspíš nebyla možná. Březnovou bitvu z toho důvodu nepřežily desítky klientů ústavu. Uvedla to agentura AP (viz ZDE).

Důchodci jako cíl

Čtyři dny před osudným útokem v pečovatelském domě zaujali pozice ukrajinští vojáci, čímž z něj prakticky udělali cíl. Místo mělo strategický význam, protože se nachází nedaleko důležité silnice. Pak se tito vojáci dostali do přestřelky se separatisty. Útok z 11. března nepřežilo nejméně 50 lidí. Zpráva OSN o dění ve Staré Krasnjance je podle úředníka OSN, který mluvil pod podmínkou anonymity, založená na výpovědích přeživších zaměstnanců a informacích od příbuzných obyvatel pečovatelského domu.

Typické živé štíty

Zpráva bitvu v pečovatelském domě označuje za typický příklad, kdy bojující strany používají civilisty jako „lidské štíty“, které mají zabránit vojenským operacím v určitých oblastech. Úřad je znepokojený, že válčící strany zaujímají pozice v podobných objektech, aniž by přijaly opatření na ochranu civilistů. Vedení pečovatelského domu podle OSN na začátku března požádalo místní úřady o evakuaci svých svěřenců. Ta ale nebyla možná, protože ukrajinské síly zaminovaly okolí a zablokovaly cesty.

Ukrajinská zvěrstva

V dubnu se na místo ve společnosti jednoho ze separatistických vojáků dostal zpravodaj ruské televize Rossija 1 Nikolaj Dolgačev. Záběry, které pořídil a AP ověřila jejich věrohodnost, ukazují rozsáhlé poškození domu, na zemi je vidět tělo. Dolgačev uvedl, že ukrajinské jednotky si v domě vybudovaly kulometné hnízdo a umístily tam protitankové zbraně. Ve videu se reportér zastaví u jedné takové zbraně, kterou vojenský expert Ian Williams z Centra pro strategická a mezinárodní studia identifikoval jako RK-3 Korsar, což je naváděná protitanková střela ukrajinské výroby.

Zpracoval Rudolf Hruboň