Sídlo Organizace spojených národů v New Yorku; Foto: Neptuul / Wikimedia Commons

Sídlo Organizace spojených národů v New Yorku; Foto: Neptuul / Wikimedia Commons

Zahraniční

OSN se zajímá o vyhrožování zaměstnancům Sputniku v Estonsku

Oficiální mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric prohlásil, že se snaží zjistit detaily a bližší podrobnosti o situaci ohledně vyhrožování zaměstnancům ruské zpravodajské agentury Sputnik (MIA Rossia Segodnia) v Estonsku.

Vyhrožování zaměstnancům Sputniku v Estonsku

„Snažím se zjistit nějaké detaily a vyjasnit, co se děje,“ řekl Dujarric na briefingu, když reagoval na žádost, aby incident nějak okomentoval. Zaměstnanci Sputniku Estonia obdrželi od estonské policie a pohraniční služby dopisy, ve kterých je jim vyhrožováno trestním stíháním, když do 1. ledna neukončí pracovní poměr s Mezinárodní informační agenturou MIA Rossia Segodnia (Rusko dnes). Tato opatření dotyční odůvodňují sankcemi, které zavedla Evropská unie dne 17. března 2014 vůči řadě fyzických a právnických osob, a to vzhledem k událostem na Ukrajině. Tisková služba agentury MIA Rossia Segodnia (Rusko dnes) označila akci estonských úřadů za neslýchanou.

Šéfredaktorka napsala estonské prezidentce

Šéfredaktorka MIA Rossia Segodnia a televizní stanice RT Margarita Simoňanová tento týden vyzvala prezidentku Estonska, Kersti Kaljulaidovou, aby nepřipustila zatčení novinářů. „Nedokážu si upřímně řečeno dost dobře představit, že v Estonsku mohou porušit všechna myslitelná práva a svobody a poslat do vězení třicet novinářů. Já však, jako šéfredaktorka Ruska dnes, beru tuto hrozbu vážně. Na Ukrajině totiž strávil kvůli svému povolání 400 dní za mřížemi náš kolega Kirill Vyšinskij,“ obrátila se Simoňanová na prezidentku. Šéfredaktorka tak estonskou prezidentku vyzvala, aby zatčení novinářů nedovolila. „Vím, že by si vztahy mezi našimi zeměmi zasloužily, aby byly lepší. Jsme si také vědomi Vaší schopnosti vést klidný dialog, za což si Vás vážíme. Proto nechceme, stejně jako i Vy, abychom se museli za Estonsko stydět. Společně to nedopusťme,“ píše šéfredaktorka.

Vladimir Putin: Bojí se informací

Během čtvrteční velké tiskové konference situaci kolem Sputniku Estonia komentoval i ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl, že ruské úřady udělají vše pro podporu práce Sputniku v cizích zemích. „Stále se nás snaží obvinit z nějakých smrtelných hříchů, včetně tlaku na nezávislá média, a sami dělají to, z čeho nás obviňují. To je ovšem podivuhodný cynismus,“ komentoval Putin situaci v Estonsku. Dodal ale, že proti vnitřnímu rozhodnutí cizí země toho moc udělat nelze. „I když to může být nepříjemné, je třeba se domáhat možnosti pracovat dokonce i v těchto zemích, které se bojí vašich informací, jež sdělujete vašim čtenářům a posluchačům. Jinak nelze pochopit, proč překáží vaší činnosti. Asi se prostě bojí vašich informací, vašeho vlivu na lidi,“ dodal.

Rudolf Hruboň