Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

OSN: Rusko vyzvalo USA, aby Sýrii vrátily ropná naleziště

USA musí Sýrii vrátit její ropná naleziště, jinak činy Washingtonu v očích syrských občanů vypadají jako loupež. Na zasedání Rady bezpečnosti OSN to prohlásil zástupce ruského stálého představitele při OSN Dmitrij Poljanskij.

Nezákonná přítomnost USA

„Sýrie musí být okamžitě osvobozena od nezákonné zahraniční vojenské přítomnosti dokonce i v tom případě, jestli je v ohrožení pro naše americké kolegy tolik důležitý zdroj, jako je ropa,“ uvedl diplomat. Zástupce ruského stálého představitele připomněl, že syrská ropa nepatří USA, ale občanům této země, v jejichž očích činy Washingtonu vypadají jako zlodějina. Podle Poljanského by se návrat ropných nalezišť orgánům Sýrie stal skutečným vkladem Spojených států do úsilí humanitární pomoci občanům této země.

Cenná syrská ropa

Okolo 90 % syrské ropné těžby je soustředěno na východním břehu Eufratu. V říjnu americký prezident Donald Trump informoval o stažení amerických vojsk z území na severu arabské republiky, brzy poté však oznámil, že část vojáků tam zůstane. Podle Trumpa je cílem USA údajná “ochrana ropy před teroristy Islámského státu”, jelikož dříve těžba ropy byla jejich hlavním zdrojem příjmů. Americký lídr poznamenal, že možná nastal čas, aby Kurdové přešli do tohoto ropného regionu, protože potřebují peníze.

Příjmy z ropy jdou teroristům

Zástupce Pentagonu Jonathan Rath Hoffman tvrdil, že příjmy ze syrské ropy prý putují právě Kurdům, nikoliv Američanům. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale uvedl, že USA peníze z ropy směřují na podporu proamerických teroristických skupin. Zdůraznil, že to stále destabilizuje situaci v oblasti. Navíc ruský ministr poznamenal, že se Washington snaží oddělit území na východním břehu řeky Eufrat a dělá vše proto, aby tam vznikl samostatný kvazistát s loutkovou proamerickou vládou.

Rudolf Hruboň