Julian Assange v roce 2014 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně; Foto: Wikimedia Commons

Julian Assange v roce 2014 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

OSN JE ZNEPOKOJENA záměrem vydat Juliana Assange do USA

Vydání spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange do USA by mohlo mít „mrazivý účinek“ na investigativní žurnalistiku, uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

V USA mu hrozí až 175 let vězení

Assangeův právní tým podal v pátek výzvu, aby zastavil jeho vydávání z Británie do USA, kde mu v případě prokázání viny za špionáž hrozí až 175 let vězení. Londýnský soud v dubnu rozhodl, že Assange, který zůstává ve věznici Belmarsh, může být vydán do USA. Assangeův právní tým uvádí, že je stíhán a trestán za své politické názory. Právnička Jennifer Robinsonová uvedla, že případ bude v případě potřeby předložen Evropskému soudu pro lidská práva. “Ještě je před námi dlouhá cesta, pokud jde o naše výzvy,” řekla Robinsonová v neděli pro australskou televizi Channel 10.

Obavy o investigativní žurnalistiku

“Potenciální vydání a stíhání pana Assange vyvolává obavy týkající se svobody médií a možného mrazivého dopadu na investigativní žurnalistiku a na činnost informátorů,” uvedla komisařka Bacheletová v prohlášení v neděli po setkání s Assangeovou manželkou a právníky. Za těchto okolností bych ráda zdůraznila důležitost zajištění respektu k lidským právům pana Assange, zejména práva na spravedlivý proces a záruky řádného procesu v tomto případě. Moje kancelář bude Assangeův případ nadále pečlivě sledovat,” dodala. Během své historie server WikiLeaks zveřejnil řadu tajných vládních záznamů, včetně záběrů válečných zločinů spáchaných americkými vojáky v Iráku.

Zpracoval Rudolf Hruboň