Náměstkyně generálního tajemníka OSN pro odzbrojení Izumi Nakamitsu; Foto: CTBTO / Wikimedia Commons

Náměstkyně generálního tajemníka OSN pro odzbrojení Izumi Nakamitsu; Foto: CTBTO / Wikimedia Commons

Zahraniční

OSN JE ZNEPOKOJENA rozsáhlými dodávkami zbraní do oblastí konfliktů

Rozsáhlý příliv zbraní do konfliktních zón vyvolává obavy a mezinárodní společenství by mělo využít dostupné mechanismy ke kontrole dodávek zbraní, prohlásila ve čtvrtek náměstkyně generálního tajemníka OSN pro odzbrojení Izumi Nakamitsu na zasedání RB OSN o Ukrajině.

Je potřeba zvýšená kontrola

“Rozsáhlý příliv zbraní do konfliktních zón vyvolává řadu obav, včetně možnosti sabotáže,” řekla Nakamitsu. Poznamenala, že neměla na mysli konkrétní konflikt, ale postoj OSN jako celku ke konfliktním zónám. Zdůraznila, že těmto obavám by měla být věnována náležitá pozornost, zejména s ohledem na to, že mezinárodní společenství má potřebné nástroje, jako je registr OSN pro konvenční zbraně a zvýšená transparentnost při transferech zbraní. Nakamitsu vyzvala členské státy OSN, aby tyto mechanismy využívaly.

Dodávky zbraní na černý trh

Stálý ruský představitel při OSN Vasilij Něbenzja na zasedání Rady bezpečnosti OSN uvedl, že Ukrajina vytvořila cesty pro dodávky zbraní na globální černý trh, které do Kyjeva dodávají západní země. “Západní vojenské vedení již otevřeně přiznává, že není schopno vysledovat konečného uživatele svých zbraní. Nemůže ale vědět, že ukrajinští zkorumpovaní představitelé vytvořili zásobovací kanály, přijímající zbraně ze Západu, na globální černý trh se zbraněmi,” dodal Něbenzja. Značná část zbraní se podle něj dostává do rukou pašeráků přímo ze skladů.

Zvýšení rizika konfrontace s NATO

“Vedení západních zemí vlastníma rukama mění Ukrajinu v globální centrum nelegálních dodávek zbraní, které by brzy mohli využít teroristé v Evropě, Asii, na Blízkém východě a v Africe,” uvedl ruský velvyslanec u OSN. Něbenzja dále řekl, že „nepřímá konfrontace mezi NATO a Ruskem objektivně zvyšuje riziko přímého střetu mezi Ruskem a aliancí“. Na konci července Dmitrij Poljanskij, první náměstek stálého představitele Ruska při OSN, prohlásil, že pro kontrolu dodávek zbraní na Ukrajinu je nutné zavést embargo ze strany OSN proti této zemi přijetím odpovídající rezoluce Rady bezpečnosti.

Zpracoval Rudolf Hruboň