Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

OSN JE PŘIPRAVENA PODPOŘIT vyšetřování biologických laboratoří na Ukrajině

Stálý představitel Ruské federace při OSN Vasilij Nebenzja vyjádřil naději, že ruský návrh rezoluce Rady bezpečnosti organizace o zřízení komise pro vyšetřování činnosti amerických biolaboratoří na Ukrajině bude brzy přijat. Informovala o tom agentura Interfax (viz ZDE).

Ruská iniciativa

“Předložili jsme návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Nyní se projednává na expertní úrovni, těšíme se na její rychlé schválení a přijetí,” řekl Nebenzja na zasedání Rady svolaném z iniciativy Ruské federace. Nebenzja připomněl, že v červnu Moskva zaslala Washingtonu a Kyjevu „seznamy konkrétních otázek týkajících se Úmluvy o zákazu biologických a toxických zbraní a požádala je o odpovědi. Washington a Kyjev však dosud neposkytly potřebná vysvětlení a nepřijaly okamžitá opatření k nápravě situace,” řekl ruský vyslanec.

OSN podpoří vyšetřování

Náměstkyně vysokého představitele OSN pro záležitosti odzbrojení Adebey Ebo během svého projevu informovala členy Rady bezpečnosti o přijetí stížnosti od Ruské federace. “OSN v současné době nemá ani mandát, ani technickou či provozní kapacitu k ověření těchto informací. Pokud Rada bezpečnosti zahájí vyšetřování, Úřad OSN pro záležitosti odzbrojení je připraven jej podpořit,” zdůraznil Ebo. Náměstek čínského zástupce při OSN Geng Shuang, který na schůzce vystoupil, poznamenal, že informace zveřejněné ve stížnosti Ruské federace na vojenské biologické aktivity „si zaslouží odpovídající reakci zúčastněných stran“.

Americké laboratoře na Ukrajině

Rusko již dříve zaslalo stížnost Radě bezpečnosti a generálnímu tajemníkovi OSN s prohlášením o činnosti amerických biologických laboratoří na Ukrajině a také rozeslalo návrh rezoluce, podle níž Rada bezpečnosti OSN „rozhoduje sestavit komisi složenou ze všech členové Rady bezpečnosti, aby prošetřili informace předložené ve stížnosti Ruské federace na Spojené státy a Ukrajinu týkající se dodržování závazků vyplývajících z Úmluvy o zákazu biologických a chemických zbraní v souvislosti s činností biologických laboratoří na ukrajinském území“.

Zpracoval Rudolf Hruboň