Ilustrační foto: Muhamad Alfilastini / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Muhamad Alfilastini / Wikimedia Commons

Zahraniční

OSN: Izrael při zásahu proti Palestincům spáchal zločiny proti lidskosti

Izraelští vojáci zabili loni při protestech dvě stovky Palestinců. Komise OSN tvrdí, že vojáci nesměli použít ostrou munici, jelikož nebyli ohroženi na životech. Izrael to ale vidí jinak – vojáci prý zasahovali proti teroristům. Uvádí se to v článku na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).

Protesty proti přesunu velvyslanectví USA

V loňském roce protestovali Palestinci mimo jiné hlavně kvůli přesunu velvyslanectví Spojených států v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, které považují Palestinci za společné město. Při brutálních zásazích proti demonstrujícím izraelští vojáci zabili na dvě stě Palestinců. Dalších šest tisíc vojáci zranili.

Zločiny proti lidskosti

Komise, kterou Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) pověřila vyšetřováním událostí, informovala ve čtvrtek v Ženevě o výsledku. Podle komise se Izrael dopustil zločinů proti lidskosti, protože demonstranti izraelské vojáky neohrožovali na životech. Nebyl tedy důvod použít ostrou munici.

Porušení mezinárodních zákonů

„Izraelští vojáci porušili mezinárodní humanitární zákony a lidská práva,“ sdělil šéf vyšetřovatelů Santiago Canton. „Některé z těchto násilností mohou být válečnými zločiny nebo zločiny proti lidskosti a Izrael by je měl okamžitě začít vyšetřovat,“ dodal Canton. Vyšetřovací komise získala také důkazy o tom, že Izraelci stříleli na novináře, děti, invalidy a zdravotníky.

Izraelci údajně zasahovali proti teroristům

Izrael zprávu označil za absurdní. Brání se tvrzením, že prý zasahoval proti teroristům. Demonstranti údajně házeli na vojáky od hraničního plotu kamení a zápalné lahve. „Další nepřátelská, lživá a předpojatá zpráva namířená proti Izraeli,“ napsal v prohlášení izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac. „Nikdo Izraeli nemůže upřít právo na sebeobranu ani popírat jeho povinnost chránit své občany a hranici před útoky,“ píše se v Kacově reakci.

Rudolf Hruboň