Maďarský předseda vlády Viktor Orbán; Foto:  Profil V. Orbána na sociální síti

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán; Foto: Profil V. Orbána na sociální síti

Ekonomika

ORBÁN: Protiruské sankce nefungují, ekonomika EU lapá po dechu

Lídři Evropské unie by podle maďarského premiéra Viktora Orbána měli připustit, že sankce proti Rusku nefungují a je potřeba je změnit. V rozhlasovém rozhovoru dále prohlásil, že sankce poškozují EU více než Moskvu a že evropské hospodářství “lapá po dechu.”

Sankce nefungují

“Dospěli jsme do okamžiku pravdy, politici v Bruselu musejí připustit, že jejich kalkulace nebyly správné,” řekl Orbán. Představitelé sedmadvacítky podle něj předpokládali, že opatření přijatá kvůli ruské invazi na Ukrajinu budou Rusy bolet více než Evropany, ale “tak to není, víc bolí nás”. Místo toho, aby tím, že Rusko oslabí, válku zkrátily, jen ji protahují, uvedl Orbán. “Původně jsem si myslel, že jsme se střelili jen do nohy, ale nyní je jasné, že evropská ekonomika se střelila do plic a lapá po dechu,” řekl Orbán, jehož kabinet se podobně jako vlády jinde v Evropě snaží vyrovnat s dopady strmého růstu cen energií a pohonných hmot.

Je nutno s Rusy jednat

Ve středu Orbánova vláda zrušila mnoho let platný cenový strop u energií pro domácnosti s nadprůměrnou spotřebou, což byl jeden z klíčových bodů jeho politiky. Agentura Reuters napsala, že podle ekonomů banky Morgan Stanley může toto opatření posílit inflaci o 1,5 procentního bodu. Inflace je už nyní nejvyšší za posledních dvacet let, přispívá k ní i slabý forint. Orbán se domnívá, že v současné situaci je potřeba “sednout si s Rusy, musí se vyjednávat, dosáhnout příměří a pak se musejí konat mírové rozhovory, protože mír je jediným řešením současných ekonomických problémů”.

Zpracoval Rudolf Hruboň