Maďarský předseda vlády Viktor Orbán; Foto:  Profil V. Orbána na sociální síti

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán; Foto: Profil V. Orbána na sociální síti

Zahraniční

ORBÁN: Nebudou nám jiní říkat, jak máme v Maďarsku žít

Úspěšný maďarský premiér Viktor Orbán, který je známý svými kritickými názory vůči fungování současné Evropské unie, vystoupil v Budapešti s projevem, ve kterém se vymezil vůči snahám EU diktovat jeho zemi, jak má spravovat své záležitosti. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Jinak jsme ztraceni

Předseda maďarské vlády vystoupil v sobotu s projevem v Budapešti u příležitosti zařazení nových policejních důstojníků do služby. „Pokud necháme jiné, aby nám říkali, jak máme žít, kdo může žít na území Maďarska, jak si máme zařídit život, jak máme vychovávat své děti, jsme ztraceni,“ řekl. Podle Orbána úkolem nových důstojníků bude ochrana Maďarska, jeho občanů a maďarských rodin. „Maďarsko je jednou z nejbezpečnějších zemí Evropy. V Evropě už přitom existují velká města, kde se lidé necítí bezpečně,“ zdůraznil předseda maďarské vlády. Orbán varoval před další vlnou migrace. „Některé země, které se považovaly za stabilní, se lehce mohou dostat na pokraj chaosu,“ dodal.

Proti “superstátu”

Orbán se v nedávném projevu vyslovil také proti plánům Bruselu vytvořit v Evropě “superstát” namísto Evropy národních států. „Na jedné straně jsou demokraté stojící na národním principu a na straně druhé budovatelé evropské říše, kteří jsou nepřáteli demokracie,“ nechal se slyšet maďarský premiér. Orbán upozornil, že vybudováním evropského superstátu Brusel nikdo nepověřil. „Evropský démos neexistuje, jsou pouze národy. Bez démosu není možné budovat demokracii,“ dodal Orbán. Maďarský parlament nedávno schválil zákon proti pedofilii, který vyvolal kritiku ze strany EU. Evropská komise a některé členské státy označily zákon za homofobní. „Maďarský zákon je ostuda,“ prohlásila dokonce šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Zpracoval Rudolf Hruboň