Maďarský předseda vlády Viktor Orbán; Foto:  Profil V. Orbána na sociální síti

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán; Foto: Profil V. Orbána na sociální síti

Zahraniční

ORBÁN: Blíží se čas na odchod Maďarska z EU

Eurozóna a pravděpodobně i celá Evropská unie se do roku 2030 rozpadnou. V té době už budou státy Visegrádské skupiny čistými přispěvateli do rozpočtu sedmadvacítky, a tak bude namístě zamyslet se nad odchodem Maďarska z bloku, prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko možná opustí EU

Maďarsko okolo roku 2030 možná opustí Evropskou unii, pokud se předtím úplně nerozpadne. Viktor Orbán to řekl na uzavřeném jednání se špičkami své strany Fidesz, část jeho projevu ale získalo Rádio Svobodná Evropa. Do necelého desetiletí se ze států Visegrádské skupiny, kterou kromě Maďarska tvoří Česko, Polsko a Slovensko, stanou podle Orbána čistí plátci do unijního rozpočtu. Potom bude potřeba zhodnotit, zda členství v Evropské unii ještě dává smysl.

Muslimizace Evropy

Orbán je dále přesvědčen, že visegrádské země se stanou silným mocenským centrem a že do roku 2040 budou ve francouzských i jiných evropských velkoměstech tvořit muslimští imigranti většinu. Budeme muset přehodnotit vztahy s ostatními státy. A říct si, nakolik evropská je země, ve které jsou původní evropští obyvatelé jen menšinou žijící v několika osadách,” pokračoval Orbán. V projevu také avizoval, že Maďarsko bude na podzim hlasovat proti prodloužení protiruských sankcí.

Zpracoval Rudolf Hruboň