Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž; Foto: Twitter

Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž; Foto: Twitter

Domácí

OPOZICE ZUŘÍ, chce odvolat nového nejvyššího státního zástupce

Na pondělním jednání schválila vláda návrh ministryně spravedlnosti na jmenování Igora Stříže novým nejvyšším státním zástupcem. Pravicová opozice začala okamžitě zuřit a hrozit Střížovi okamžitým odvoláním po podzimních volbách.

Trnem v oku je Střížova minulost

Důrazný nesouhlas s kandidaturou Igora Stříže ze strany táboru pravicové opozice zazněl hned poté, co ministryně Benešová na konci června svůj návrh oznámila. Po oficiálním schválení tohoto návrhu českou vládou nespokojené hlasy ještě víc zesílily. Trnem v oku české opozice je profesní minulost nově jmenovaného nejvyššího státního zástupce, který v předlistopadovém Československu nějakou dobu působil jako vyšetřovatel a vojenský prokurátor. Bývalý předseda TOP 09 a někdejší ministr spravedlnosti ČR Jiří Pospíšil trvá na tom, že takovou funkci prý nemůže zastávat osoba s komunistickou minulostí. „Ač je Igor Stříž dobrým právníkem, neměl by být hlavou celé soustavy státního zastupitelství. Tato pozice má totiž také výrazný symbolický význam a ten se neslučuje s jeho komunistickou minulostí!“ myslí si český europoslanec.

Pekarová Adamová jej chce rovnou odvolat

Obdobný názor sdílí i jeho kolegyně, současná šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která nejenom nesouhlasí se jmenováním Stříže, ale také je pobouřena tímto rozhodnutím a považuje za nutné jeho odvolání v nejbližší budoucnosti.  „Nejvyšším státním zástupcem se stane bývalý komunistický prokurátor Igor Stříž, který posílal do vězení za to, že někdo nechtěl sloužit socialistické vlasti. A rozhodla o tom vláda trestně stíhaného premiéra, na jehož řízení může mít státní zástupce vliv. Po volbách ho odvoláme,“ odhalila svůj záměr Adamová.

Zpracoval Rudolf Hruboň