Ilustrační foto: ods.cz

Ilustrační foto: ods.cz

Domácí

OPOZICE LAČNÍ PO MOCI, chce vyslovit vládě nedůvěru

Koalice Spolu ve čtvrtek vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby do týdne požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry. Ten pro to ale nevidí důvod, podle něj není dobrý nápad destabilizovat politickou situaci pár měsíců před volbami.

Destabilizace politické situace

„Naše vláda dostala důvěru v roce 2018 a nevidím důvod, proč žádat znovu. Pokud to opozice chce, může to zrealizovat. Pár měsíců před volbami ale podle mě není dobrý nápad destabilizovat politickou situaci, která je stabilní. Měli bychom dovládnout do voleb,” reagoval Babiš. Menšinovou vládu ANO a ČSSD doposud držela KSČM. Ta v úterý vypověděla dohodu o toleranci. Komunisté avizovali, že nemají problém vládu potopit.

Opozice chce co nejdříve k moci

Pokud by koalice uspěla s vyslovením nedůvěry vládě, jsou podle předsedy ODS Petra Fialy ve hře dva možné scénáře. Rozpuštění Sněmovny a předčasné volby, případně vláda složená z expertů na základě nominace všech stran zastoupených ve Sněmovně. Předčasné volby by podle předsedy Ivana Bartoše preferovali i Piráti. Vyslovení nedůvěry vládě však podle něj není nejlepší řešení, neboť by dalo karty do rukou prezidenta Miloše Zemana.

Zpracoval Rudolf Hruboň