Ilustrační foto: 	Mohsen Atayi / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mohsen Atayi / Wikimedia Commons

Domácí

OPATŘENÍ: Ministerstvo přikázalo nemocnicím omezit plánovanou péči

Ministerstvo zdravotnictví ve svém mimořádném opatření vydaném dnes nařídilo nemocnicím omezit neakutní péči a navyšování kapacit pro pacienty s COVIDem-19 (viz ZDE). Česko ve středu zaznamenalo rekordní přírůstek nakažených za den.

Pozastavení odložitelné péče

Nemocnice nesmí přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči od 31. prosince. Podle ve středu vydaného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví mají poskytovatelé následné a dlouhodobé péče uvolňovat lůžka, aby bylo možné pacienty z akutních lůžek předkládat na oddělení následné péče. „Tímto opatřením není dotčena kapacita zdravotnického systému určená pro poskytování neodkladné péče, u které by jejím neposkytnutím hrozilo bezprostřední ohrožení života, náhlá smrt, vážné ohrožení zdraví nebo vážné zhoršení zdravotního stavu,” píše se v opatření.

Rekordní počet nakažených

Česko v úterý zaznamenalo rekordních 16 329 nově nakažených za den. S nákazou se potýká 105 710 lidí, v nemocnicích je 5712 pacientů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu uvedl, že nárůst počtu nakažených za den se dal čekat vzhledem k relativně nízkým přírůstkům přes vánoční svátky. Za závažnější označil právě nárůst počtu hospitalizovaných, který se blíží 6000 pacientů. „Velmi pečlivě proto sledujeme zejména kapacitu nemocnic a obsazenost lůžek. Rozhodující bude první týden v lednu,“ dodal.

Zpracoval Rudolf Hruboň