Bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka; Foto: David Kotora / Wikimedia Commons

Bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka; Foto: David Kotora / Wikimedia Commons

Domácí

ONDRÁČKA chce po Minářovi vyúčtování k utraceným milionům

Lídra neúspěšného projektu Lidé PRO Mikuláše Mináře vyzval jeho blízký spolupracovník, bývalý šéf Transparency International David Ondráčka, aby zveřejnil detailní vyúčtování, za co utratili necelých šest milionů, které dostali od sponzorů. Uvedl to server Novinky (viz ZDE).

Z milionů zbyly jen desetitisíce

Podle Mináře darované peníze utratili prý na přípravu petice, sběr podpisů a na tvorbu a správu webových stránek. Jako předseda spolku si Minář vyplácel měsíčně odměnu údajně ve výši jen necelých 23 tisíc čistého. Ze skoro 6 milionů darovaných spolku PRO ČR zbylo na účtu jen několik desítek tisíc korun. „Tyto prostředky použijeme na vypořádání stávajících závazků a na pokrytí nákladů spojených s ukončováním hnutí. Pokud nám nějaké peníze zbydou, použijeme je v souladu s účelem jejich zaslání, tedy na podporu demokratického tábora a politické změny v ČR,“ tvrdí Minář.

Je nutno reagovat na otázky médií

Ondráčka peníze z hnutí prý nedostával. Zdůraznil, že není členem spolku PRO ČR. Je však přesvědčený, že všechny peníze šly údajně na přípravu hnutí. Přesto jsem požádal Mikuláše Mináře jako předsedu tohoto spolku, aby vyúčtování projektu zveřejnil v maximálním rozsahu, který umožňují zákony a předpisy. Tedy aby výdaje byly jasné a nebudily pochybnosti a spekulace. Je nutné reagovat na otázky některých médií,“ uvedl Ondráčka. O všech darech na transparentním účtu pro projekt Lidé PRO měl prý Ondráčka přehled a utracenou částku 5,8 milionu korun považuje za adekvátní.

Zpracoval Rudolf Hruboň