Palestinský velvyslanec v ČR Chálid al-Atraš; Foto: repro Česká televize

Palestinský velvyslanec v ČR Chálid al-Atraš; Foto: repro Česká televize

Zahraniční

OKUPUJÍ NÁS 53 LET, prohlásil na adresu Izraele palestinský velvyslanec v ČR

Podle palestinského velvyslance v České republice Chálida al-Atraše současné boje vyprovokoval Izrael. Řekl, že židovský stát má na rukou palestinskou krev a přesto se mu dostává podpory od Spojených států a řady dalších zemí. Uvedl to v rozhovoru pro Českou televizi (viz ZDE).

53 let pod izraelskou okupací

Za jádro problému palestinský velvyslanec al-Atraš označil izraelskou okupaci. “Palestinci čelí okupaci 53 let. Palestinské vedení dospělo k historickému kompromisu o dvoustátním řešení. Palestinci přijali stát na pouhých 22 procentech historické Palestiny s východním Jeruzalémem jako hlavním městem. Jednáme o mírovém procesu od roku 1993, a nic se nezměnilo,” uvedl al-Atraš. “Poté, co v roce 1993 palestinský vůdce Jásir Arafat a izraelský premiér Jicchak Rabin podepsali dohodu, spáchal na Rabina atentát izraelský extremista, aby zastavil mírový proces. Stalo se to, protože izraelské osadníky vyprovokoval Benjamin Netanjahu, který se později stal premiérem. Provokoval samotné Izraelce, je proti míru,” dodal velvyslanec.

Média se nevěnují příčinám konfliktu

Podle al-Atraše se přitom média věnují pouze důsledkům konfliktu, ale nehledí na jeho příčinu. “Hlavní problém je, co izraelské síly a policie dělají na Západním břehu a v Gaze. Gaza je 15 let v obležení, jak říkají humanitární organizace, stala se z ní největší věznice pod širým nebem. Toto utlačování a mučení lidí na Západním břehu a v Gaze a diskriminační praktiky ze strany izraelské vlády vůči Palestincům, kteří zůstali v historické Palestině, jsou nelegální,” uvedl. Poukázal přitom na vystěhování palestinských rodin z východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh, na provokace ze strany osadníků a na policejní zásahy u mešity Al-Aksá.

Izrael uplatňuje tři právní systémy

Podle al-Atraše Izrael uplatňuje tři právní systémy, podle prvního jsou Židé označováni za nadřazený lid, další systém podle něj platí pro Palestince uvnitř Izraele a řadí je do druhé kategorie a třetí právní systém je uplatňován vůči Palestincům žijícím na okupovaných územích. Nyní jsou Palestinci pod palbou, vyžádalo si to přes 200 obětí na životech, stovky domů byly zničeny. Obecně násilí je špatné, ale agrese je mnohem horší a režim apartheidu a okupace je nejhorší věc na světě,” řekl velvyslanec.

Stále doufáme v pomoc mezinárodního společenství

Palestinský velvyslanec považuje za důležité demonstrace proti izraelským náletům v Gaze, které se v posledních dnech uskutečnily v mnoha zemích světa. Uvedl, že nová generace má i díky sociálním sítím větší povědomí o tom, čemu Palestinci musí čelit. Doufáme, že mezinárodní společenství bude usilovat o klid zbraní. Doufáme však, že nepůjde o pouhou pauzu, po níž to bude pokračovat. Doufáme, že bude řešení. K řešení ale nelze dospět, pokud nebude k Izraeli přistupováno jako k normálnímu státu, místo jako k státu, který stojí nad zákonem. Státy, které podporují Izrael, by to měly přehodnotit,” dodal velvyslanec.

Zpracoval Rudolf Hruboň