Americký voják v Sýrii; Foto: Sgt. Matthew Crane / Wikimedia Commons

Americký voják v Sýrii; Foto: Sgt. Matthew Crane / Wikimedia Commons

Zahraniční

OKUPACE: Sýrie žádá stažení cizích vojsk ze země

Sýrie žádá okamžité stažení všech cizích sil ze svého území. Na všeobecné rozpravě 74. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to prohlásil syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Přítomnost amerických a tureckých sil v Sýrii Mualim označil za protiprávní a žádal jejich odchod.

Nezákonná vojenská přítomnost

“Spojené státy a Turecko udržují na severu Sýrie nezákonnou vojenskou přítomnost,” prohlásil Mualim, kterého citovala agentura AP. Jakékoli zahraniční síly operující na našem území bez našeho svolení jsou okupačními silami a měly by se okamžitě stáhnout,” prohlásil syrský šéf diplomacie. Většina země je teď opět pod kontrolou vlády v Damašku. Islámští teroristé ale nadále ovládají provincii Idlib na severozápadě Sýrie a na ropu bohatý severovýchod je v držení kurdských skupin podporovaných Spojenými státy.

Boj proti islámským teroristům

“Jsme odhodláni pokračovat v boji proti terorismu ve všech podobách, dokud nevyhladíme poslední zbylé teroristy,” prohlásil Mualim a dodal, že v Idlibu nyní působí největší skupina zahraničních teroristických bojovníků na světě. Podle ministra napadají civilisty a využívají je jako lidské štíty. Syrským uprchlíkům žijícím v zahraničí ministr zahraničí vzkázal, že dveře k jejich návratu jsou otevřené. Sýrii poskytuje vojenskou podporu v boji proti islamistům Rusko, které má v Sýrii vojenské základny Tartús a Hmímím. Generál ruské armády Igor Konašenkov v sobotu řekl, že ruská armáda od začátku roku zničila 58 bezpilotních letounů a 27 raket, které vyslali islamisté na leteckou základnu Hmímím v provincii Latákíja. Základna leží nedaleko území, která mají pod kontrolou džihádisté a vzbouřenci.

Rudolf Hruboň