Zproštění viny kontroverzního podnikatele Ivo Rittiga v kauze Oleo Chemical je definitivní. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman totiž proti osvobozujícímu rozsudku nepodá dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to Česká televize (viz ZDE).
Zeman nevyhověl návrhu podřízeného
Rozhodnutí potvrdil dozorující žalobce Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství, který dovolání navrhoval. „Nejvyšší státní zástupce mému podnětu k podání dovolání nevyhověl,”, sdělil Borgula. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman své rozhodnutí odůvodnil aktuální judikaturou Ústavního a Nejvyššího soudu. „Soudy dospěly k závěru, že v případě zmiňovaného extrémního nesouladu mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními nesvědčí dovolací důvod Nejvyššímu státnímu zástupci, ale pouze obžalovanému,“ vysvětlil Borgula. Výrazný rozpor v rozsudku se totiž podle soudů může dotýkat práva na spravedlivý proces. A na jeho základě se může dle Zemana dovolat obžalovaný, nikoli ale státní zástupce.
Kauza Oleo Chemical
Případ se týká vyvedení 20 milionů korun ze společnosti Oleo Chemical prostřednictvím fiktivních smluv o poradenství. Obžaloba tvrdila, že přes karibskou společnost Cokeville Assets (CA) putovaly „vyprané“ peníze k Rittigovi, který si za ně pořídil tři nemovitosti v Dubaji. Státní zástupce Adam Borgula už dříve odmítl verzi, podle které Rittig získával od CA peníze jako odměnu za zahraniční projekty. Podle žalobce žádné neexistovaly a Rittig navíc dostával paušální platby, nikoliv procenta z projektů. Motivem pro vyvedení peněz z Olea k lobbistovi mohlo být podle žalobce to, že Rittig by dokázal Oleu zajistit odbyt ve firmách, kde měl vliv, například v pražském dopravním podniku. To odmítl Rittigův advokát Vlastimil Rampula. Podle něj pro to neměl žalobce žádné důkazy. Odmítl také tvrzení, že Rittig byl skutečným vlastníkem karibské společnosti.
Rudolf Hruboň