Islámské centrum v Praze na Černém Mostě; Foto: Google Mapy

Islámské centrum v Praze na Černém Mostě; Foto: Google Mapy

Domácí

OHROŽENÍ: Tajné muslimské modlitebny v Česku jsou rizikem

V České republice vzniká čím dále tím více tajných muslimských modliteben. Navenek se tváří nenápadně, např. jako rodinné domy. Na první pohled vůbec nevypadají jako mešity. Podle české policie jsou vzrůstajícím bezpečnostním rizikem. Uvádí se to v článku na serveru iDNES (viz ZDE).

Bez kontroly

Nejsou to klasické velké mešity, ale právě malé modlitebny, které jsou mimo dohled úřadů i policistů a nikdo neví, co se tam káže. A to může být problém, varují odborníci na extremismus. Po zkušenostech ze zahraničí teď policie a tajné služby chtějí změnit taktiku a právě na takové modlitebny se zaměří. Často je provozují podnikatelé z arabských zemí. Přední český odborník na extremismus Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity varuje, že vznik takových menších modliteben znamenal v zahraničí právě ztrátu přehledu bezpečnostních složek nad muslimskou komunitou. „I když 95 procent muslimů bude bezproblémových, ze zahraničí známe případy, kdy se právě v takovýchto menších skupinách muslimové radikalizovali. Je to jednoznačně důvod k monitoringu policií, už třeba jen to, jaká literatura se tu čte,“ uvedl Mareš.

Nebezpečí radikalizace

Policisté z protiextremistických a protiteroristických oddělení často popisují, že právě vznik malých center je pro ně obecně problém už v tom, jak rychle se dokážou o takové komunitě dozvědět. „Než se o tom, že se muslimové či jiné náboženské skupiny někde scházejí, dozvíme, může uplynout několik měsíců. A za tu dobu se může uvnitř komunity někdo zradikalizovat. Čím více bude takových uzavřených komunit vznikat, tím obtížnější bude všechny monitorovat,“ říká jeden z policistů. Trvalou pozornost možné radikalizaci muslimů věnuje prý také Bezpečnostní informační služba, jak uvedl její mluvčí Ladislav Šticha. „BIS v tuto chvíli nemá relevantní signály, které by naznačovaly, že v menších muslimských skupinách dochází k nějakým problémům či náznakům radikalizace,“ tvrdí Šticha.

Rudolf Hruboň