Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

ODZBROJENÍ: Rusko navrhlo okamžité prodloužení smlouvy START

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek ještě do konce roku prodloužit platnost smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START). Ve čtvrtek to podle agentury TASS prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Snaha o zachování míru

„Chci ještě jednou potvrdit pozici Ruské federace. Rusko je připraveno neprodleně, jak nejrychleji to jde, ještě do konce probíhajícího roku bez jakýchkoli předběžných podmínek prodloužit smlouvu START,“ řekl Putin s tím, že to říká oficiálně, aby se neobjevily nějaké dvojí nebo trojí interpretace toho, co vlastně chtěl říci. Ruský prezident zdůraznil, že smlouva brzo vyprší: „Všechny naše návrhy na prodloužení této smlouvy leží na stole, ale nedostali jsme žádnou reakci od partnerů z USA.“

NATO zbrojí proti Rusku

Ruský prezident to řekl den poté, co skončil londýnský summit NATO, který potvrdil, že Rusko dál představuje pro alianci údajnou hrozbu. Putinovi se nelíbil zejména záměr militarizovat vesmír. Kreml také uvedl, že ho znepokojuje růst výdajů zemí NATO na zbrojení. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na summitu uvedl, že ve srovnání s rokem 2016 stoupnou výdaje aliance na obranu příští rok o 130 a do roku 2024 o 400 miliard dolarů.

Poslední smlouva omezující zbrojení

Smlouva START byla uzavřena mezi Moskvou a Washingtonem v roce 2010. Po vypovězení smlouvy INF ze strany USA v letošním roce se jedná o poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi Ruskem a USA. Smlouva omezuje strategické útočné zbraně na 700 kusů nosičů, tedy mezikontinentálních balistických raket balistických raket vypalovaných z ponorek a strategických bombardérů, přičemž počet hlavic je maximálně 1550 hlavic. Smlouva bude platit do 5. února 2021. Podle dohody může být prodloužena o pět let, ale Bílý dům už dal najevo, že prodloužení smlouvy START ve stávající podobě je málo pravděpodobné.

Rudolf Hruboň