Petr Nečas a Jana Nečasová (Nagyová); Foto: Repro YouTube

Petr Nečas a Jana Nečasová (Nagyová); Foto: Repro YouTube

Domácí

ODVOLACÍ SOUD zrušil osvobozující verdikt nad Nečasem a jeho ženou

Pražský městský soud vrátil případ takzvaných trafik pro poslance ODS k novému projednání. Odvolací senát zrušil osvobozující verdikt nad expremiérem Petrem Nečasem (ex ODS) a jeho manželkou Janou (dříve Nagyovou). Uvedla to Česká televize.

Použití odposlechů je legální

Obvodní soud loni v srpnu zprostil viny z podplácení Nečase, jeho ženu i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Podle verdiktu se prý nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Prvoinstanční soud v případu nepřipustil jako důkaz odposlechy. Soud zároveň zastavil stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Státní zástupce se proti oběma rozhodnutím na místě odvolal. Podle rozhodnutí odvolacího soudu má prvoinstanční soud jako důkaz provést odposlechy, uvedla ve středu Česká televize (ČT).

Trafiky pro exposlance ODS

Podle obžaloby v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého aeroholdingu. Podle obviněných se prý jednalo o standardní politická vyjednávání, která neměla mít nic společného s korupcí. Exposlanci Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř byli původně v roce 2013 stejně jako Nečasová zadrženi a skončili ve vazbě, nakonec ale Nejvyšší soud rozhodl o tom, že se jich trestní stíhání netýká kvůli poslanecké materiální imunitě.

Zpracoval Rudolf Hruboň