Ilustrační foto: vlada.cz

Ilustrační foto: vlada.cz

Domácí

ODVAHA: Vláda se postavila proti vměšování EP do vnitřních záležitostí ČR

Česká vláda se dnes odvážně vyjádřila k rezoluci Evropského parlamentu, která se týká údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Stanovisko vlády podpořili všichni členové s výjimkou Jany Maláčové a Tomáše Petříčka (oba ČSSD).

Vměšování do vnitřních záležitostí

Konkrétně se kabinet ohradil proti některým částem rezoluce a uvedl, že se europoslanci tímto textem částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Europoslanci schválili usnesení k údajnému Babišovu střetu zájmů předminulý pátek. Podle dokumentu předseda české vlády prý zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, jelikož se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Zároveň tak rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém k tomu, jak je odhalit.

Porušení principu presumpce neviny

Český kabinet europarlamentu vytkl i to, že vítá obnovení vyšetřování Babiše, pokud jde o jeho účast na projektu Čapí hnízdo, a věří, že česká justice bude v tomto trestním řízení postupovat nezávisle a nebude podléhat žádnému politickému vlivu. „Jedná se o porušení principu presumpce neviny a nepřípustné zasahování do konkrétního trestního řízení,“ píše se v návrhu usnesení. Kabinet si totiž stojí za tím, že takové vítání vyšetřování a výzvy k jeho nezávislosti představují přímý politický nátlak na konkrétní řízení. „Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci EP pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v ČR,“ stojí v materiálu.

Rudolf Hruboň