Velkou odvahu projevil maďarský premiér Viktor Orbán, když nepřijal delegaci amerického Kongresu, která tento týden navštívila Budapešť a vyjádřila znepokojení nad tím, že vláda maďarského premiéra Viktora Orbána údajně otevřela dveře ruskému vlivu. Píše se to v článku maďarského listu Népszava (viz ZDE).
Američané se snaží zachovat si v Maďarsku vliv
“Spojené státy i nadále podporují snahy o posílení demokracie v Maďarsku. Během pobytu v Budapešti jsme absolvovali mnoho rozhovorů a jsme zklamaní z toho, že jsme se nemohli setkat s premiérem Viktorem Orbánem. Vliv oligarchů a členy strany na nezávislé instituce, jako soudy a média, je v této zemi stále hrozivější,” uvádí se v prohlášení, které Népszava poskytl americký demokratický kongresman Steny Hoyer. Deník připomíná, že osmičlenná americká delegace se v úterý na půdě velvyslanectví USA setkala s představiteli občanských organizací, poslanci maďarského parlamentu a s “nezávislými” novináři. Demokratický senátor Ben Cardin podotkl, že absolvované rozhovory údajně “objasnily mnohé oblasti”.
Kongresmani chtěli Orbána mentorovat
“I nadále se domníváme, že nejlepším partnerem Spojených států a členských zemí NATO by bylo silné a demokratické Maďarsko. Je nám líto, že jsme s Viktorem Orbánem nemohli mluvit o opatřeních jeho vlády, které podkopávají základní pilíře demokracie, které otevřely dveře ruskému vlivu a které umožnily korupci,” dodal Cardin. “Máme snahu pokračovat ve společné práci s maďarskými přáteli, abychom zajistili svobodu voleb, nezávislost soudnictví a diverzifikaci médií,” řekl republikánský kongresman Tom Cole. Členové americké delegace během pobytu v Budapešti přijali pouze ministr řídící úřad maďarské vlády Gergely Gulyás a předseda zahraničního výboru parlamentu Zsolt Németh, uzavírá Népszava.
Lze očekávat diverzi vůči Orbánovi ze strany USA
Americká administrativa se určitě nespokojí se současným stavem v Maďarsku, kdy premiér Viktor Orbán provádí nezávislou a svobodnou politiku ve prospěch své země a nenechává si do vnitřních záležitostí Maďarska od nikoho zasahovat. Historická zkušenost nám říká, že takové země, které “neposlouchají” USA, velmi často skončily nejméně převratem nebo dokonce vojenskou intervencí, po kterých byly nastoleny loutkové proamerické vlády. Vojenský zásah si v Evropě nemohou Američané dovolit, proto lze očekávat diverzní akce řízené americkými tajnými službami, které se budou snažit s pomocí “neziskových organizací” postupně destabilizovat situaci v Maďarsku a vytvářet vůči Orbánovi opozici, která by byla schopná ho buďto svrhnout a nebo porazit ve volbách.
Rudolf Hruboň