Některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě, rozhodl polský ústavní soud. Zpochybnil tak nadřazenost práva EU nad tím polským. Toto rozhodnutí ohrožuje členství Polska v Evropské unii, napsala agentura Reuters.
Polsko nepředalo EU svou suverenitu
Ústavní soud uvedl, že členství země v EU a to, že Varšava při vstupu podepsala smlouvy o jejím fungovaní, neznamená, že země unijním soudům předala nejvyšší právní pravomoci ani to, že Polsko unii předává svou suverenitu. Na ústavní soud se obrátil premiér Mateusz Morawiecki z národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) poté, co Soudní dvůr EU letos v březnu uvedl, že soudní reforma prosazovaná PiS může údajně ohrozit nezávislost justice v zemi.
Změny v systému soudnictví jsou dlouhodobě předmětem sváru mezi Varšavou a Bruselem. Zástupci polské národně-konzervativní vlády, prezident i poslanci vládních stran v uplynulých měsících zdůrazňovali, že polská ústava má přednost před unijními právními předpisy a že rozsudky Soudního dvora EU bývají v některých případech v rozporu s polským právním řádem, připomíná agentura AP.
Evropská komise Polsku vyhrožuje
„Jsme velmi pevní v otázce principů a využijeme všechny dostupné prostředky, abychom je ochránili,“ řekl novinářům eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders. Kdy unijní exekutiva sáhne k možným právním krokům vůči Polsku ale odmítl říci. Unijní smlouvy jsou podle něj nadřazeny národním zákonům a všechny země se musí podřídit verdiktům soudu EU. Velmi podrážděně na rozhodnutí polské justice reagovali zástupci největších skupin v Evropském parlamentu, podle nichž se Polsko vydává na cestu z evropského bloku. Brusel má jako trest teoreticky možnost zahájit s Varšavou řízení kvůli porušování práva EU, což může po několika letech vést k udělení pokuty.
Zpracoval Rudolf Hruboň