Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

ODS VE STOCE: Vlivní straníci v Brně kupčili s městským majetkem

Korupční kauza Stoka, v níž policisté obžalovali členy brněnského ANO z manipulací stamilionových veřejných zakázek, se rozlévá dál. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nyní prověřuje i vysoce postavené politiky ODS. Uvádí se to v článku na serveru iHNED.cz (viz ZDE).

V hledáčku lukrativní nemovitosti

Mezi vyšetřovanými politiky ODS je i bývalý ministr spravedlnosti a mocný zákulisní hráč Pavel Blažek a současná primátorka Brna Markéta Vaňková. Důvodem je rozhodnutí jejich známého, dříve také jihomoravského politika Pavla Hubálka, že bude vypovídat. Někdejší politik ve svém svědectví popisuje systém zhruba čtyřiceti na sebe napojených firem a lidí, z velké části komunálních politiků ODS a jejich příbuzných, kteří měli obchodovat s městským majetkem a za statisícové až milionové provize jej přidělovat a účelově privatizovat. Policistům přesně popsal, jak se k lukrativním nemovitostem v centru Brna politici a jim naklonění lidé dostávali.

Byty pro exministra i primátorku

Za osoby, které měly v jím popsaném systému “rozhodovací pravomoc”, označuje vlivné politiky ODS, tehdejší brněnské radní. “Hlavní skupinu tvoří Pavel Blažek, Robert Kerndl a Ota Bradáč. Tito se seznámili při studiích na VŠ, Kerndl a Bradáč si zde dodělávali doktorské studium a Pavel Blažek zde učil,” popisuje počátky spojení Hubálek. Jeho informaci o způsobu seznámení dotazovaní potvrdili. Poslanec Blažek je znám jako vlivný zákulisní hráč, který řídí moravskou ODS. Se svým dobrým známým, nynějším náměstkem primátorky Kerndlem, podle Hubálka privatizoval bytový dům v ulici Veveří, následně ho pak pronajímali. NCOZ prověřuje i výpověď, v níž Hubálek popsal, jak se do obchodů zapletla i současná brněnská primátorka Vaňková. K Blažkovi má také blízko. V minulosti u něj začínala jako koncipientka a seděla rovněž v představenstvu firmy Breas, jejímž byl Blažek jediným akcionářem.

Kontroverzní brněnská politička Markéta Vaňková (ODS); Foto: Ben Skála (Benfoto) / Wikimedia Commons

Vaňková pomáhala v minulosti prát špinavé peníze

Vaňková byla již před časem nucena přiznat (viz ZDE), že v letech 2007 až 2011 jako advokátka pracovala pro offshorovou společnost Brandson Enterprises z Karibiku. Vymáhala pro ni pohledávky z pokut černých pasažérů. Popřela ale spojitost s jakýmkoliv pochybným jednáním, kterou na svém blogu naznačil publicista Jan Urban. “Měla jsem jediný úkol, k tomu směřovala moje smlouva jako advokátky, a ten úkol byl uplatňovat nároky vůči černým pasažérům,” tvrdí Vaňková s tím, že na tom prý nic špatného nevidí. Její problematická minulost nevadí ani radním za Pirátskou stranu a Lidovcům, se kterými tvoří ODS vládnoucí koalici v Brně.

Rudolf Hruboň